eReport.sk
Oddelenie pre dlhodobo chorých Univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala Košice
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Vláda odklepla reformu zdravotníctva: Žiadna nemocnica sa vraj rušiť nebude, rozdelia ich do piatich úrovní

Vláda v stredu schválila reformu zdravotníctva. Nemocnice sa tak majú rozdeliť na viacero úrovní. Prvé reálne zmeny v praxi sa začnú realizovať v roku 2024. Podľa rezortu zdravotníctva ide o najväčšiu reformu za posledných 17 rokov. Priniesť by mala menej zbytočných úmrtí, viac zachránených životov, kvalitnejšie podmienky na prácu zdravotníkom a ich zastabilizovanie.

Po novom by mali nemocnice fungovať na piatich úrovniach – komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná. Vzniknúť tak má zoptimalizovaná sieť nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) zdôraznilo, že bude ešte niekoľko mesiacov pedantne vysvetľovať v teréne podstatu reformy a jej prospech pre obyvateľov Slovenska.

Menej zbytočných úmrtí, viac zachránených životov

Nemocnice, ktoré budú v zozname, majú mať nárok na úhradu z verejného zdravotného poistenia. Rezort pripomína, že prinesie menej zbytočných úmrtí, viac zachránených životov či kvalitnejšie podmienky na prácu zdravotníkom, čo prinesie potrebné zastabilizovanie zdravotníckeho personálu.

MZ zdôrazňuje, že sa žiadna nemocnica rušiť nebude. Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na základe veľmi presných analýz a dát na iný typ starostlivosti, ktorá dnes mnohým pacientom chýba, a preto sa ťažko vracajú do svojho normálneho života.

Reforma by mala zvýšiť bezpečnosť a kvalitu

MZ sľubuje, že sa “nebude robiť všade všetko a v malom počte”. Lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci budú podľa rezortu pracovať vďaka reforme s novými prístrojmi vo väčších tímoch, kde budú lepšie vedieť zvládať zdravotné komplikácie pacienta. Reforma by mala zvýšiť bezpečnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Optimalizácia siete nemocníc je súčasťou rozsiahlejšieho balíka reforiem, ktoré budú hneď po jej prijatí nasledovať. Sú na ňu naviazané historicky najväčšie investičné prostriedky vo výške jednej miliardy eur.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lôžková časť novej nemocnice v Bratislave.
  2. Brigádny generál Vladimír Lengvarský.
  3. Tomáš Taraba počas tlačovej konferencie
  4. Prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth
  5. Covidový pacient na nemocničnom lôžku.
  6. Zľava minister školstva Branislav Gröhling (SAS) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda odklepla reformu zdravotníctva: Žiadna nemocnica sa vraj rušiť nebude, rozdelia ich do piatich úrovní

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport