eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Na Slovensku chýbajú stovky lekárov pre dospelých i deti. Ak nič neurobíme, bude horšie!

Na Slovensku aktuálne chýba 314 všeobecných ambulantných lekárov pre dospelých a 137 pediatrov. Vyplýva to z analýzy, ktorú si dalo vypracovať Ministerstvo zdravotníctva SR. Informoval o tom generálny riaditeľ sekcie reformnej agendy Ministerstva zdravotníctva SR Oskar Dvořák.

Priblížil, že priemerný vek všeobecných lekárov pre dospelých je 59 rokov a pediatrov 61 rokov. „Ak nič neurobíme, stav sa bude radikálne zhoršovať,“ uviedol. Poukázal na to, že nová regulácia má priniesť pravidelné monitorovanie okresov. Z nich vyplynie, koľko lekárov kde presne v danom čase chýba. Informácie sa budú pravidelne vyhodnocovať a ministerstvo na základe toho vyvodí dôsledky.


Rezort chce zohľadniť geografickú dostupnosť, teda dojazdy za samotným lekárom. Bude sledovať demografickú štruktúru lekárov a tiež kapacitnú priepustnosť, teda koľko pacientov spadá na jedného lekára v určitom okrese. Ministerstvo zdravotníctva SR bude zverejňovať mapu, ktorá bude signalizovať, kde existujú najväčšie problémy.

Čítajte viac:

  1. Oddelenie pre dlhodobo chorých Univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala Košice
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO)

Práve finančné prostriedky z plánu obnovy by mali podľa jeho slov ísť do najzasiahnutejších oblastí. „Na základe tohto monitorovania budeme smerovať dotácie na vznik nových ambulancií v tých najkritickejších regiónoch,“ povedal s tým, že ide o prvú fázu reformy ambulantného sektora. Ministerstvo zdravotníctva SR sa v ďalších fázach bude zameriavať aj na to, aby definovalo úlohu všeobecných lekárov a tiež bude vytvárať potrebné stratégie. Bude sa zaoberať aj odmeňovaním lekárov.

tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na Slovensku chýbajú stovky lekárov pre dospelých i deti. Ak nič neurobíme, bude horšie!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti