eReport.sk
Lekár Peter Visolajský Foto: tasr

Visolajský sa rozčertil na Lengvarského. Všetky štáty okolo nás to robia, len my nie sme schopní!


Opäť máme nové prípady omikronu a dá sa čakať, že najbližšie dni budú počty nakazených raketovo stúpať. Šéfa lekárskych odborov Petra Visolajského preto jeden fakt veľmi rozčuľuje. Podľa neho Lengvarského rezort opäť situáciu nezvláda.

Omikron na rozdiel od delty robí väčšie problémy aj tým najzraniteľnejším a to malým deťom. Lekár sa preto pýta, prečo Slovensko stále mešká v zabezpečení očkovania detí mladších ako 12 rokov. „Prečo Česko, Maďarsko aj Poľsko už dva týždne očkuje deti od 5 do 12 rokov a my nie? kladie kompetentným otázku Visolajský.

K novému variantu, ktorý sa valí naprieč Európou ako tsunami máme dostatok dát z Juhoafrickej republiky a takisto z Británie, kde s omikronom už nejaký ten piatok bojujú. Podľa dostupných údajov sa tento variant javí ako menej rizikový pre jednotlivca z pohľadu jeho ohrozenia na živote či vážneho priebehu. Problém omikronu však je, že sa infikuje naraz obrovské množstvo ľudí. Lekár sa preto pochopiteľne obáva, že ak aj spôsobí menej závažných priebehov, pri obrovskom množstve všetkých infikovaných, je veľké riziko, že môže spôsobiť preťaženie nemocníc a tým aj množstvo zbytočných úmrtí. No a v takom prípade sú ohrození všetci, ktorí nemocnicu potrebujú.

Druhé nebezpečie omikronu sa podľa neho ukazuje v rekordných – v tejto pandémii doposiaľ nebývalo vysokých – počtoch detí, ktorých stav si vyžaduje nemocničnú liečbu. Počty hospitalizácií detí vo Veľkej Británii, Juhoafrickej republike aj v USA dosahujú pri vlne omikronu rekordy. Medzi najčastejšie ťažkosti, ktoré trápili detí patrí horúčka, kašeľ, vracanie, ťažkosti s dýchaním, hnačka a kŕče.

To ale nie je všetko, čoho by sa rodičia mali obávať. „Treba ešte poznamenať, že po tejto vlne infikovaných detí príde približne o mesiac vlna postcovidových následkov u detí. Z nich najväčšia obava je životohrozujúci multisystémový zápal u detí MIS-C. Toto ochorenie je síce liečiteľné, ale liečba musí prísť včas a je veľmi náročná, pričom dieťa je v ohrození života. Ako pediater som takýchto detských pacientov zažil viackrát, a veľmi by som si prial, aby som ich pred takým ťažkým ochorením mohol ochrániť,“ skonštatoval lekár.

Zmätky s vakcínami

A práve deti a ich očkovanie je téma, ktorá Visolajského opäť poriadne vytočila. 25.11. 2021 Európska lieková agentúra rozhodla, že deti od 5 do 12 rokov môžu očkovať a to aj „dospeláckym “ balením, stačí natiahnuť správny objem (0,1 ml namiesto 0,3 ml). Veľa krajín začalo ihneď po tomto rozhodnutí očkovať deti „dospeláckou vakcínou“, napríklad aj susedné Rakúsko. Visolajského štve, že naše ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo počkať na „detské balenie“. Niektorí slovenskí rodičia sa podľa neho teda museli uchýliť k tomu, že zobrali svoje malé deti zaočkovať do Viedne. V polovici decembra (16.12. 2021) detské balenia dorazili na Slovensko, no lekár tvrdí, že aj napriek tomu očkovať deti v tejto vekovej skupine stále nie je možné.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. očkovanie a dieťa
  2. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominat OĽaNO).
  3. Poslanci hlasujú o návrhu zákona o povinnom očkovaní počas zasadnutia parlamentu vo Viedni vo štvrtok 20. januára 2022.
  4. Očkovanie tínedžera vakcínou
  5. očkovanie a dieťa

„Napriek tomu, že už tu máme detské balenia vakcíny, a že bolo opakovane verejnosti povedané, že na očkovanie týchto detí si Slovensko počká na detské balenie vakcíny, hlavná odborníčka pre obvodných pediatrov 28.12. 2021 rozposlala hromadný mail (nie metodické usmernenie) obvodným lekárom, že môžu očkovať „dospeláckym“ balením. Napriek tomu, že máme na Slovensku už dva týždne detskú vakcínu a aj z dospeláckeho balenia je schválené očkovanie, slovenskí rodičia môžu síce objednať svoje dieťa (do 12 rokov) na očkovanie, ale termíny nedostávajú,“ krúti hlavou naštvane Visolajský. On sám najskorší termín našiel na 5.1. 2022 a aj to len do troch veľkých miest.

Apeluje, že už aj dnes začína byť neskoro. Keď sa totiž lekár na obvode rozhodne očkovať, obvyklá dodacia lehota vakcíny po jej objednaní je dva týždne. Ochrana zočkovaného prichádza 14 dní po očkovaní a omikron má na Slovensku vrcholiť v druhej polovici januára. „Obávam sa, že nestihneme ochrániť väčšinu detí tých rodičov, čo svoje deti chcú zaočkovať. Slovensko malo najdlhšie zavreté školy v Európe, v dôsledku toho máme veľa detí, ktoré sa ešte s koronavírusom nestretlo, omikronu sa však nevyhnú. K tomu kompetentní bez vysvetlenia nezabezpečili možnosť včas deti dobrovoľne zaočkovať. Na rozdiel od Česka, Maďarska, Poľska a väčšiny Európy. Univerzálna výhovorka MZ SR na slabú zaočkovanosť Slovenska je, že tu máme veľa antivaxerov. Ale skutočne MZ SR spravilo pre včasné očkovanie všetko? zúri lekár.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Visolajský sa rozčertil na Lengvarského. Všetky štáty okolo nás to robia, len my nie sme schopní!

10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre