tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Lekár Peter Visolajský Foto: tasr

Lekárski odborári podali trestné oznámenie pre miliónovú škodu: Nemocnica neplatila načas!

AKTUALIZOVANÉ – Lekárske odborové združenie (LOZ) podalo trestné oznámenie pre údajnú škodu takmer 2,3 milióna eur, ktorá mala vzniknúť Univerzitnej nemocnici Bratislava. LOZ tvrdí, že vznikla v dôsledku toho, že nemocnica neplatila načas splátky za svoj dlh, aj keď na to mala mať peniaze.

„Hoci nemocnica mala peniaze dopredu na tieto splátky, hoci boli dopredu odsúhlasené, napriek tomu boli splatené niekoľko dní po dátume splatnosti, a tak sa zvýšili úroky a vznikla škoda nemocnici takmer 2,3 milióna eur, ktoré chýbajú,“ povedal šéf LOZ Peter Visolajský. Odborári to považujú za tunelovanie zdravotníctva. Na škodu mal upozorniť nezávislý audit.

Odborári tvrdia, že peniaze nemocnice dostali

K oneskoreným splátkam došlo v rokoch 2020 až 2021. Peniaze zo zvýšených úrokov šli podľa odborárov firme BFF Central Europe. „Už v minulosti skupovala pohľadávky voči UNB a následne ich vymáhala,“ upozornil predseda LOZ UNB Miroslav Mendel.

Trestné oznámenie podalo združenie Generálnej prokuratúre (GP) SR na neznámeho páchateľa. UNB sa podľa slov hovorkyne Petry Lánikovej každému takémuto podnetu venuje. „Sme za to, aby sa každé podozrenie riadne prešetrilo, a preto sme pripravení byť plne súčinní s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ informovala.

V prípade potreby sme plne súčinní pri prešetrovaní danej udalosti.

Reagoval rezort zdravodníctva.

Celá táto kauza mohla vzniknúť na základe toho, že nemocnice majú svoj dlh. Napriek tomu, že ministerstvo financií poskytlo ministerstvu zdravotníctva peniaze na oddlženie pred viac ako rokom, doteraz k nemu nedošlo,“ skonštatoval Visolajský.

Rezort zdravotníctva: Podanie nie je relevantné

V tejto súvislosti zdôraznil potrebu funkčného DRG systému. „Žiadame, aby nemocnice mali hradené aspoň náklady na liečbu pacientov, aby nedochádzalo k ich zadlžovaniu,“ doplnil.

Problematika je komplexná a zjednodušené podanie zo strany LOZ nie je vo všetkých detailoch relevantné.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa o situáciu v UNB priebežne zaujíma, uviedla v reakcii hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Nemocnica podľa nej z dôvodu prehľadu a kontroly transparentnosti procesov vedenia zdravotníckeho zariadenia z roku 2020, ktorej sa predmetná udalosť týka, pristúpila k účtovnému a technickému auditu. „Problematika je komplexná a zjednodušené podanie zo strany LOZ nie je vo všetkých detailoch relevantné,“ upozornila.

Bližšie informácie MZ vzhľadom na prebiehajúce procesy zatiaľ neposkytlo. „V prípade potreby sme plne súčinní pri prešetrovaní danej udalosti,“ dodala hovorkyňa. Zdôraznila tiež, že oddlženie zdravotníckych zariadení sa finalizuje. Uskutočniť by sa malo v mesiacoch máj až jún.

Správu aktualizujeme.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. V popredí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lekárski odborári podali trestné oznámenie pre miliónovú škodu: Nemocnica neplatila načas!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku