eReport.sk
Matematik Richard Kollár Foto: tasr

Matematik šokuje: Omikron vyžaduje novú vakcínu, nový prístup v opatreniach. Len, či to ešte dokážeme!

Máme tu nový rok a s ním aj očakávania, čo nás čaká. Na Slovensku sa začína rozmáhať omikron a tak je na mieste otázka, ako túto vlnu pandémie vôbec prežijeme. Matematik Richard Kollár skonštatoval, že omikron je ako nová pandémia a tak aj prístup by mal byť iný. Akurát, ťažko povedať, či na to máme ešte silu.

„Omikron je skutočne nová pandémia, aj keď tie varianty predtým možno považovať za dostatočne podobné pandemické vlny, či podobné samostatné pandémie. Nová pandémia omikronu však zrejme vyžaduje novú vakcínu, nový prístup v opatreniach a najmä nové nastavenie v hlave. Len či to ešte dokážeme po tej dlhej pandemickej únave,” skonštatoval odborník.

Druhá vec je, či to dokážu unavení lekári a zdravotníci v nemocniciach, či zamestnanci zariadení sociálnych služieb. „Inakosť omikronu je možno aj mierne pozitívna. Ale už vieme, že stále spôsobuje netriviálne symptómy, aj keď v menšej miere ako doteraz vážnejšie stavy. A tiež spôsobuje aj hospitalizácie, aj keď v menšej miere. Je však otázne, kde by sme boli bez imunizácie vakcináciou a doterajším premorením,” pýta sa Kollár.

Podľa matematika by sme nemali prepadať panike a strachu, ale zmeniť myslenie. S omikronom sa totiž pravdepodobne stretne každý z nás. „Infekcii v krátkom čase sa asi nevyhneme. Ale opakované zaočkovanie, či zníženie virálnej nálože pri infekcii môžu pomôcť, aby bol ten priebeh čo najmiernejší. Vyvarujme sa teda v najbližšom čase veľmi rizikovému správaniu, ale bežné veci v našich životoch už asi nemá zmysel obmedzovať,” zamýšľa sa.

Mohlo by vás zaujímať:

Podľa neho by sme sa mali doma a v práci pripraviť, že budeme viacerí naraz infikovaní s miernymi príznakmi (bolesť hlavy, hrdla, nočné potenie, teplota). „Zariaďte si to vopred tak, aby vás to neprekvapilo nepripravených. Bude to pomerne krátke, ale výpadky čohokoľvek môžu byť veľké. Chce to len minimum prípravy a premyslenia, čo všetko si potrebujete zariadiť. Budú to také extra Vianoce, ani vtedy pár dní veľa vecí nefunguje. Je v princípe pre väčšinu ľudí a biznisov pomerne jednoduché sa na to pripraviť a potom sa vrátiť čo najskôr späť k čo najnormálnejšiemu životu,” radí Kollár.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matematik šokuje: Omikron vyžaduje novú vakcínu, nový prístup v opatreniach. Len, či to ešte dokážeme!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti