eReport.sk
Lekár Peter Visolajský Foto: tasr

Visolajský: Memorandum s lekármi je záväzkom pre každú vládu

Memorandum s lekármi je záväzkom pre každú vládu. Vyhlásil to šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský v súvislosti s utorkovým hlasovaním o vyslovení nedôvery vláde.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Snímka z protestného zhromaždenia Lekárskeho odborového združenia zo 17. novembra 2022.
  2. Taraba kritizuje podivný Matovičov úrad
  3. Poslanec OĽANO Igor Matovič je úspešný politik

„Záväzok, ktorý sme dostali od vlády SR, vnímame ako záväzok akejkoľvek vlády SR. Takto k tomu budeme pristupovať. A nech bude zajtra, o týždeň alebo o dva roky akákoľvek vláda, my budeme trvať na plnení záväzkov, ktoré táto vláda zaviazala, akúkoľvek vládu,“ skonštatoval.

Ďalšie stretnutia s vládou

Šéf odborárov avizuje, že v priebehu januára sa chce k termínom v memorande stretnúť s vládou. „Budeme to priebežne sledovať, aby sa nestalo, že nám oznámi, že sa nestíha a že sa termíny musia posunúť,“ doplnil.

Riešenie pod tlakom

Podotkol, že súčasný vládny kabinet začal riešiť problémy slovenského zdravotníctva až pod hrozbou hromadných výpovedí lekárov. „Inú možnosť ako hromadné výpovede sme nedostali,“ zopakoval.

Ich požiadavky podľa slov Visolajského neboli len o zvýšení miezd lekárov v nemocniciach. Poukázal, že platy sa zvýšili aj ostatným zdravotníckym profesiám. Memorandum okrem iného podľa neho rieši financovanie zdravotníckych zariadení, zvýšenie počtu zdravotníkov, ale aj ich vzdelávanie.

Pomohli aj ambulanciám

Skonštatoval, že vďaka tlaku nemocničných lekárov sa pomohlo aj ambulantnému sektoru. „My sme radi, že sme otvorili túto debatu a že ambulantní lekári môžu argumentovať ministerstvu zdravotníctva a financií. Sme im nápomocní,“ dodal.

Hromadné výpovede pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve podalo vyše 2100 lekárov. Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Vláda a odborári sa napokon na konci novembra niekoľko dní pred vypršaním výpovedných lehôt dohodli a uzavreli memorandum. Viaceré nemocnice následne potvrdili stiahnutie výpovedí lekárov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Visolajský: Memorandum s lekármi je záväzkom pre každú vládu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php