eReport.sk
Volič vhadzuje obálku z hlasovacím lístkom do volebnej schránky krátko po otvorení volebnej miestnosti v Trenčianskych Stankovciach.
Volič vhadzuje obálku z hlasovacím lístkom do volebnej schránky krátko po otvorení volebnej miestnosti v Trenčianskych Stankovciach. Foto: tasr

VIDEO Začalo sa referendum! Slováci už hlasujú, prinášame prvé zábery

Začalo sa referendum! Na Slovensku sa ráno začalo deviate referendum v histórii samostatnej SR. Týka sa zmeny Ústavy SR. Hlasovacie miestnosti sú otvorené do 22.00 h. Volič, ktorý sa chce zúčastniť na referende, musí mať so sebou platný občiansky preukaz. Občania sa môžu s otázkami na referendum obrátiť na infolinku ministerstva vnútra na číslach 02/48592317 a 02/48592312. Prinášame prvé zábery z hlasovacích miestností.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár, predseda NR SR
  2. Iné referendum už bude demokratické
  3. Heger by zo seba nemal robiť spasiteľa
  4. Nie je demokracia ako demokracia

V miestnosti dostane volič jeden hlasovací lístok s referendovou otázkou, kde zakrúžkuje odpoveď „áno“ alebo „nie“.

VIDEO Otvorili sa volebné miestnosti, ľudia už hlasujú v referende

Odpovedať bude na otázku, či súhlasí s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Zakrúžkovať môže len jednu odpoveď, inak je lístok neplatný.

FOTO Prvé zábery z hlasovacích miestností po ich otvorení

GALÉRIA – Foto: tasr

Volič môže hlasovať aj inde ako v mieste trvalého pobytu, potrebuje na to hlasovací preukaz, o ktorý vopred požiadal. Pokiaľ majú voliči závažnú prekážku, najmä zdravotnú, pre ktorú nemôžu prísť do volebnej miestnosti, môžu okrskovú volebnú komisiu požiadať o prenosnú volebnú schránku. Hlasovať v referende môžu aj ľudia v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19, ak o to vopred požiadali.

Ak sa pomýlite, dá sa to napraviť

Po úprave lístka ho musí volič vložiť do obálky a následne do volebnej schránky. Pokiaľ sa pomýli, okrsková volebná komisia mu vydá za nesprávne upravený lístok iný. Nesprávne upravený hlasovací lístok vloží volič do schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.

Zákon nemyslí pri referende na kampaň

Prinášame vám aj záznam zo sobotňajšej tlačovky. Na nej hovorí šéfka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Reaguje na priebeh referenda. A zároveň pripomína, že volebná kampaň pre referendum v zákone vôbec nie je upravená. A neexistuje ani žiadne moratórium.

„Sú otvorené všetky miestnosti, v tejto chvíli nemáme hlásený žiadny problém,“ povedala Chmelová. Zdôraznila, že pri referende je situácia špecifická. „Referendum sa líši od volieb. Pokiaľ ide o kampaň, v zákone o volebnej kampani nie je referendum upravené, nič nie je zakázané. Neexistuje ani moratórium,“ ozrejmila.

Výsledky už skoro po polnoci

Neoficiálne výsledky referenda by podľa Chmelovej mohli byť známe skoro po polnoci. „Vzhľadom na jednoduché zisťovanie volieb v referende, ako aj elektronizáciu, pokiaľ ide o posielanie zápisníc, možno v skorých ranných hodinách. Netrúfam si povedať presne, ale určite niekedy skoro po polnoci,“ priblížila.

Heger nechce dať „relevanciu“ Smeru

Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami. Práve preto sa ho veľká časť vládnych politikov zúčastniť nemieni. A to vrátane dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).

„Svojou účasťou by som dal relevanciu ľuďom, ktorí roky rozkrádali a ochudobňovali Slovensko, živili ´našich ľudí´, ohrozovali životy občanov počas pandémie a teraz sa prikláňajú k extrémizmu. Ich ciele nie sú v záujme krajiny,“ vyhlásil Heger.

Čaputová: Je to môj občiansky postoj

Účasť na referende verejne odmietla aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vypísala termín hlasovania. „Komunikácia organizátorov referenda bola menej zameraná na jeho obsah a viac na útoky proti názorovým politickým oponentom. Moja neúčasť na referende je vyjadrením môjho občianskeho postoja,“ zdôraznila hlava štátu.

Fico: Poďme ukázať, kto je tu suverénom štátnej moci

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico však otvorene hovoril o tom, že slovenské média cielene ignorujú a zámerne zamlčujú blížiaci sa príchod samotného referenda. Fico hovorí o rovnakej rétorike médii, ako i prezidentky Zuzany Čaputovej. 

Všetky televízie sa dohodli, že po vzore pani Čaputovej budú mariť a ignorovať referendum. Dnes, sedem dní pred jeho konaním nepozvali do TV diskusií ani jedného predstaviteľa organizátora petičnej akcie SMERU-SD. Aby mohol vysvetliť význam referenda pre Slovensko. Nenechajme sa úmyslom televízií odradiť a poďme v sobotu 21. januára ukázať, kto je tu suverénom štátnej moci,“ uviedol Fico na sociálnej sieti v polovici januára.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Začalo sa referendum! Slováci už hlasujú, prinášame prvé zábery

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti