eReport.sk
Veronika Remišová na grafickom vizuále, ktorý zverejnila na sociálnej sieti.
Veronika Remišová na grafickom vizuále, ktorý zverejnila na sociálnej sieti. Zdroj: fb/vr

VIDEO Veľký deň pre Slovensko? Remišová v Bruseli hovorila troma jazykmi: Sme draftovaní v 1. kole!


Podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová v pondelok v Bruseli podpísala Partnerskú dohodu medzi Európskou komisiou a Slovenskom na obdobie 2021 – 2027, ktorá je strategickým plánom pre čerpanie eurofondov na toto obdobie. Informuje o tom spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. slovenská ekonomika recesia rast bankovka kríza peňaženka
 2. Fiala o zosnulej disidentke
 3. Chybička se vloudila?
 4. Remišová pod paľbou
 5. Remišová pod paľbou
 6. Nechcú už nič pokaziť?
 7. Veronika Remišová na snímke z videa.
 8. Veronika Remišová s politickými partnermi vyjadrila podporu Dušanovi Veličovi.
 9. Predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy.

K podpisu dohody došlo po trojstrannom pracovnom stretnutí podpredsedníčky vlády SR s eurokomisárkou pre regionálny rozvoj Elisou Ferreirovou a eurokomisárom pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolasom Schmitom v bruselskom sídle exekutívy EÚ.

Remišová pre TASR spresnila, že z eurofondov na najbližšie sedemročné obdobie Slovensko získa takmer 13 miliárd eur.

Euromisárka Ferreirová zároveň upozornila, že nejde o „ukončený proces“, lebo exekutíva EÚ bude pozorne sledovať a monitorovať implementáciu programov, ktoré majú byť financované zo spoločného európskeho rozpočtu.

Ide o miliardy, novinári sa však do otázok nehrnuli

Remišová sa počas tlačovej konferencie v Bruseli prihovorila pred novinármi v troch jazykoch. Okrem slovenčiny využila svoje znalosti z angličtiny aj francúzštiny. V závere tlačovky padla len jediná novinárska otázka. O tom, prečo tomu tak bolo, môžeme len špekulovať. Je to však nanajvýš zvláštne, keďže Remišová podpis Partnerskej dohody avizovala už včera na sociálnej sieti ako veľkú tému týkajúcu sa miliárd eur, ktoré môže naša krajina získať.

„Po mesiacoch náročných vyjednávaní, pri ktorých som tvrdo obhajovala slovenské národné záujmy, sa rokovania s Európskou komisiou o nových eurofondoch dostali do záverečnej fázy. Zajtra (18.7. – pozn. red.) v Bruseli za Slovensko podpíšem strategický investičný plán pre eurofondy na nasledujúce roky. Pioritou je úspešné, prosperujúce a fungujúce Slovensko pre ľudí. Viac podrobností zajtra, po podpise Partnerskej dohody,“ avizovala v nedeľu (17.7.) vicepremiérka na Facebooku.

VIDEO Ministerka Remišová počas tlačovky v Bruseli. Jediná novinárska otázka na záver

Zdroj: fb/mirrisr

Peniaze majú ísť aj na kanalizáciu v obciach

Po dnešnej tlačovke Remišová na sociálnej sieti uviedla, že „dnes je veľký deň pre Slovensko, investičný plán pre nové eurofondy máme schválený!“ Zároveň pripomenula, na čo bude spomínaných 13 miliárd určený:

 • Zelené riešenia aj boj proti klimatickej zmene
 • Posilnenie strategickej energetickej bezpečnosti Slovenska, lebo agresia Ruska proti Ukrajine nám všetkým ukázala, že už sa nemôžeme spoliehať na doterajšie zdroje energie
 • Kvalitné vzdelávanie, vedu a inovácie
 • Lepšie platené pracovné miesta, aby ľudia vo všetkých regiónoch mali európsku kvalitu života a nemuseli odchádzať do cudziny
 • Kanalizáciu a vodovody v obciach

Remišová: Nebolo to vôbec jednoduché

„Presadiť v Bruseli práve aj problémové oblasti, ktoré malo mať Slovensko už dávno vyriešené, nebolo vôbec jednoduché. Ale presadili sme. Verím, že túto šancu využijeme naplno. Spoločne tvoríme úspešnú budúcnosť Slovenska,“ zdôraznila šéfka najmenšej parlamentnej strany, pričom si pomohla aj hokejovou terminológiou: „Sme draftovaní v prvom kole Partnerskej dohody. 13 miliárd eur pre prosperujúce Slovensko“

Zdroj: fb/remisova.veronika

Dôležité bude efektívne čerpanie

Pravdou však je, že jednou vecou sú miliardy na papieri, druhou je úspešnosť ich reálneho čerpania. A to dlhodobo nie je práve silnou stránkou slovenských politikov. Takže veľký deň, ako ohlasuje Remišová, to bude vtedy, keď dokážeme všetky financie vyčerpať do posledného eurocentu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Veľký deň pre Slovensko? Remišová v Bruseli hovorila troma jazykmi: Sme draftovaní v 1. kole!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne