eReport.sk
minister spravodlivosti Boris Susko
minister spravodlivosti Boris Susko, zdroj fb

VIDEO Susko: Slováci si zaslúžia moderný trestný kódex, ktorý bude reflektovať trendy v Európe


Zverejnenie obsiahlych právnych úprav v Zbierke zákonov trvá niekoľko týždňov, je to štandardný proces. V súvislosti s otázkami na zverejnenie schválenej novely Trestného zákona to vyhlásil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Nevedel povedať, kedy sa nová legislatíva zverejní. Chce predísť chybám, preto nechce, aby sa proces uponáhľal.

Novelu Trestného zákona označil za citlivý a obsiahly zákon

,,Akákoľvek chyba nastane v takom zákone, môže to mať fatálny následok v praxi, treba ísť na to citlivo, s uvážením,“ uviedol Susko novinárom po stredajšom rokovaní vlády. Pri obsiahlych zákonoch podľa neho vždy prebieha korektúra dlhšie. ,,Čo i len jedna čiarka zle zapísaná, môže byť problém. Je tam ešte obrovská práca na tom, aby sa urobili korektúry, aby sa to celé prešlo, aby sa jednotlivé predpisy dali do metadát, aby sa urobili konsolidované znenia,“ priblížil.

Šéf rezortu spravodlivosti odmietol, že by zverejnenie zákona bolo otázkou hodín a dní. Označil to za nezmysel. ,,Takto to môže fungovať v návrhu zákona, ktorý má dva paragrafy, ale nie v takomto obsiahlom zákone,“ doplnil

Odkazovať Ústavnému súdu (ÚS) SR

Susko nechcel odkazovať Ústavnému súdu (ÚS) SR, či môže posudzovať novelu, pokiaľ ešte nie je zverejnená. Poukazuje na jeho rozhodnutia z minulosti. Predpokladá, že v týchto intenciách bude konať. ,,V minulosti už Ústavný súd judikoval, že prekážkou začatia konania je to, ak zákon, o ktorom majú rozhodovať, nenadobudol všetky atribúty zákona,“ dodal.

Ministerstvo spravodlivosti SR uviedlo, že novela Trestného zákona mu zatiaľ nebola doručená na vyhlásenie v Zbierke zákonov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Susko
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Novelu napadla na ÚS Čaputová

Opozičné strany apelujú na predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) aj na ministra spravodlivosti, aby nezdržiavali zverejnenie novely v Zbierke zákonov. Hovoria o snahe vládnej koalície zabrániť Ústavnému súdu rozhodnúť o podaniach v súvislosti s novelou predtým, ako nadobudne účinnosť. Novelu napadla na ÚS prezidentka Zuzana Čaputová, ako aj opoziční poslanci parlamentu.

Zdroj: tasr/fb

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Susko: Slováci si zaslúžia moderný trestný kódex, ktorý bude reflektovať trendy v Európe

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: