eReport.sk
Richard Takáč, foto:tasr

VIDEO Smerák Takáč upozorňuje na dezinformácie pri reforme parkov: Nie sme proti ochrane prírody!

Podpredseda opozičnej strany Smer-SD a poslanec NR SR Richard Takáč sa na utorkovej tlačovej besede vyjadril k novelizácii zákona o ochrane prírody, ktorou sa majú reformovať národné parky. Opozičný Smer-SD sa k tejto novele postavil veľmi kriticky, pričom upozorňuje, že takto prijatá úprava by mala veľmi negatívny dopad na viaceré oblasti vrátane trhu práce.

Takáč zároveň považuje za klamstvo, ak niekto tvrdí, že kto nehlasuje za túto novelu je automaticky proti ochrane prírody: „Je to klamstvo, keď si porovnáme rok 1900 a teraz z hľadiska lesnatosti, na Slovensku narástla lesnatosť o niekoľko desiatok percent. Keď porovnáme čísla aktuálne každý rok, z hľadiska vyťaženej drevnej hmoty, máme väčší prírastok drevnej hmoty, ako v skutočnosti vyťažíme. Tieto dezinformácie, ktoré sa snažia rôzne skupiny podsúvať verejnosti sú klamstvom.“

Obišli riadny legislatívny proces

Koaliční poslanci sa touto novelou snažia presunúť správu lesov a pôdy vo vlastníctve štátu pod Štátnu ochranu prírody. Takáč však upozorňuje, že sa vláda snaží predmetné zmeny presadiť bez diskusie so subjektami, ktoré majú byť touto novelizáciou dotknuté. Medzirezortné pripomienkové konanie vraj trvalo len tri týždne a z celkovo 130 pripomienok sa vládne strany rozhodli do finálneho znenia novely zapracovať len 25 z nich. Podľa Smeru-SD vláda vyslovene obišla riadny legislatívny proces a požaduje diskusiu, ktorá by trvala minimálne rok.

„Tento zákon, ktorý predložili má dopad aj na podnikateľský sektor, má sociálny vplyv a je to totálna likvidácia vidieka na Slovensku. Samotné ministerstvo financií k tomuto zákonu píše, že nemajú doložené finančné prostriedky, odkiaľ chcú čerpať pri tejto novelizácii. Touto novelizáciou je ohrozených zhruba 7000 pracovných miest po celom Slovensku,“ varoval Takáč.

Smer chce novelu po najbližších voľbách zrušiť

Smer-SD súhlasí s tým, aby sa lesy a pôda presunuli „pod jednu strechu“. Najskôr však je podľa Takáča nevyhnutné povedať, čo chceme presúvať, či to spĺňa všetky kritériá národných parkov a až potom je to možné spraviť. „Predložil som procedurálny návrh, aby sa tento zákon stiahol. Touto cestou chcem poprosiť koaličných poslancov, aby za tento procedurálny návrh zahlasovali a zahlasovali proti tomuto zákonu, aby sme to spoločne nastavili takým spôsobom, aby sa nerušil do budúcnosti. V prípade, že koaliční poslanci zahlasujú a tento zákon prejde v národnej rade, SMER – sociálna demokracia po najbližších voľbách bude súčasťou vlády, tento zákon zrušíme“, uzavrel Takáč.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nvotová „zdrhla“ do neznáma
  2. Ján Budaj (OĽaNO)
  3. Konšpirácia sa stáva realitou! Samopal, o ktorom hovoril vo videu aj Tomáš Taraba, sa naozaj v kuchynke kancelárie ministra životného prostredia nachádzal.
  4. Protest proti reformám národných parkov.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Smerák Takáč upozorňuje na dezinformácie pri reforme parkov: Nie sme proti ochrane prírody!