eReport.sk
Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH).
Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH). Foto: fb/ivanstefanec.eu

VIDEO Slovenskí europoslanci o miliardách pre Ukrajinu. Štefanec: Tento balík je kľúčový!

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok diskutovali so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom o najnovšom vývoji na Ukrajine a hovorili aj o najnovšej makrofinančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške päť miliárd eur.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf ODS Pavel Macko
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Stančík verí v NATO
  4. Grécky minister energetiky Kostas Skrekas.
  5. Pomoci nikdy nebude dosť?
  6. Zľava americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Makrofinančná pomoc pre Ukrajinu má za cieľ pomôcť Ukrajine pokryť jej potrebu vonkajšieho financovania spôsobenú ruskou inváziou. Tento úver je už druhou tranžou podporného balíka vo výške deväť miliárd eur.

Bilčík: „Tých päť miliárd vnímam ako prvý zlomok“

Zákonodarcovia EÚ by mali hlasovať o tomto návrhu vo štvrtok a viacerí slovenskí poslanci uviedli, že za návrh zahlasujú. Vladimír Bilčík (Spolu) zdôraznil, že Ukrajina potrebuje tri veci: jasnú politickú podporu, zbrane a finančné prostriedky, aby mohla ako štát fungovať v najbližších mesiacoch.

„Vojna sa nekončí a Ukrajinci potrebujú peniaze, aby boli vo vojne úspešní. Tých päť miliárd vnímam ako prvý zlomok toho, čo Ukrajine teraz potrebuje. To sú peniaze na prevádzku krajiny,“ vysvetlil.

Dodal, že finančná pomoc pre Ukrajinu bude musieť byť väčšia a v EÚ by mala prebehnúť „poctivá debata“ o tom, ako a prečo investovať do Ukrajiny. Vysvetlil, že terajšie investície budú stáť menej ako keby Ukrajina vojnu s Ruskom  prehrala.

Hajšel je za dôslednú kontrolu pomoci

„Keď sa pozrieme, koľko peňazí posielajú Američania, európska pomoc je kľúčová, ale mala by byť väčšia. Lebo ňou si chránime aj vlastnú budúcnosť,“ odkázal Bilčík. Vyslovil sa tiež za zjednodušenie podmienok splácania, ktoré EÚ ukladá Ukrajine. Tá by mala pôžičku splatiť o 20 až 25 rokov, pričom Únia žiada rovnaké podmienky ako pre pôžičky krajinám, ktoré nie sú vo vojne.

Robert Hajšel (Smer-SD) povedal, že EÚ má pomáhať Ukrajine, aj ďalšou tranžou z deväťmiliardového balíka makrofinančnej pomoci, zároveň sa vyslovil za dôslednú kontrolu tejto pomoci. „My by sme zároveň s týmto schválením mali prijať ďalšie opatrenia týkajúce sa kontrolných mechanizmov – čo sa s týmito peniazmi robí a kde nakoniec končia,“ zdôraznil.

Štefanec: Tento balík pomoci je kľúčový

Spresnil, že zachytil správy z rôznych nezávislých inštitúcií, že na Ukrajine dochádza k zneužívaniu takýchto zdrojov a preto by EÚ mala byť opatrná – už aj preto, že v časoch energetickej krízy suma päť miliárd eur nie je zanedbateľná a ak by mali byť tieto zdroje zneužité, lepšie by ich bolo využiť cez kompenzačné schémy pre občanov EÚ, ktorí čelia vysokým cenám energií.

Ivan Štefanec (KDH) skonštatoval, že Ukrajina si túto pomoc zaslúži a mala by ju dostať čo najskôr – aj preto, že bráni aj našu slobodu a demokraciu. „Je dôležité, aby sme neustávali v pomoci Ukrajine. Nielen vojensky, ale aj humanitárne a finančne. Tento balík pomoci je kľúčový, aby Ukrajina ako štát mohla fungovať a platiť výdavky pre zdravotníctvo, dôchodky a sociálny systém,“ povedal.

VIDEO Štefanec v EP o význame makrofinančnej pomoci EÚ pre Ukrajinu

Podľa jeho slov EÚ má dobré mechanizmy na overenie, či finančná pomoc sa dostane tam, kde je potrebná. „Európska komisia má kontrolné mechanizmy, ktorými kontroluje každú pomoc, všetko sa dôsledne sleduje. Nemám obavy, že tieto prostriedky nebudú vynaložené účelne,“ uviedol poslanec. Spresnil, že kontrola je o to prísnejšia, že Ukrajina už má štatút kandidátskej krajiny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Slovenskí europoslanci o miliardách pre Ukrajinu. Štefanec: Tento balík je kľúčový!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti