eReport.sk
Najdôležitejšie sú odhodlanie a spolupráca
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Zdroj: tasr/ap

EÚ by mala pred letom uzavrieť prvé kontrakty na spoločný nákup plynu

Najdôležitejšie sú odhodlanie a spolupráca. Prvé kontrakty na spoločné nákupy plynu by Európska únia (EÚ) mohla uzavrieť ešte pred letom 2023, uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hovorili spolu aj o Ukrajine
  2. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  3. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  4. Sankcií nie je nikdy dosť

„Naše prípravy na budúcu zimu sa začínajú dnes,“ uviedol Šefčovič v utorok v Bruseli. „Prvý spoločný nákup vrátane dlhodobých kontraktov s dodávateľmi plynu chceme uzavrieť do leta budúceho roka,“ priblížil.

Najdôležitejšie sú odhodlanie a spolupráca

„Vďaka odhodlaniu a spolupráci môžeme tento nový nástroj využiť na ochranu pred nedostatkom plynu a vysokými cenami počas budúcej zimy,“ povedal Šefčovič po stretnutí so zástupcami viac než 30 plynárenských spoločností. Rozhovory s firmami označil za konštruktívne.

Výber

Ďalším krokom je podľa neho výber dodávateľa, ktorý v januári vytvorí platformu, na ktorej by firmy mohli registrovať svoj dopyt. Od jari sa tam bude zverejňovať spoločný dopyt, aby sa oň mohli uchádzať dodávatelia plynu. Potom sa bude môcť rokovať o zmluvách.

Únia

Pre vojnu na Ukrajine a prudký nárast cien energií EK navrhla koordinované plnenie zásobníkov plynu v budúcom roku. Spoločná trhová sila EÚ by mala zabezpečiť nižšie ceny. Okrem toho by sa malo zabrániť tomu, aby si štáty EÚ konkurovali pri obstarávaní a snažili sa vzájomne preplatiť, ako sa to stalo tento rok.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ by mala pred letom uzavrieť prvé kontrakty na spoločný nákup plynu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti