eReport.sk
Vláda opäť vyhlásila núdzový stav. Foto: tasr

VIDEO Začne núdzový stav. Heger napriek vetu SaS vyhlásil: Nejde o politické rozhodnutie!


AKTUALIZOVANÉ – Na Slovensku bude od štvrtka (25. 11.) platiť na 90 dní núdzový stav. Schválený je aj zákaz vychádzania. Rozhodla o tom vláda na stredajšom rokovaní. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO), ktorý zdôraznil, že nejde o politické rozhodnutie, ale o rešpektovanie odporúčaní odborníkov. V súvislosti s vetovaním SaS pripomenul koaličnú zmluvu, ktorá ako uviedol, na „na takéto situácie nemyslela.“ Tlačovka, na ktorej premiér ohlásil tvrdé obmedzenia a núdzový stav, nebol okrem členov vlády z OĽANO prítomný žiadny iný koaličný partner.

O pravidlách, ktoré začnú platiť od polnoci zo stredy na štvrtok informovali okrem predsedu vlády aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a minister financií Igor Matovič. „Sekundoval“ im hlavný hygienik Ján Mikas. A samozrejme, nechýbala Lengvarského hovorkyňa, Zuzana Eliášová.

Richard Sulík, ktorého SaS si uplatnila právo veta, o schválených opatreniach informoval novinárov už skôr. “Všetci si želáme a dúfame, že sa situácia dovtedy zlepší. O desať dní budeme znovu vyhodnocovať,” povedal Sulík.

VIDEO Vláda schválila lockdown na najbližšie dva týždne

Dodal, že strana SaS bude tlačiť na to, aby sa začali uplatňovať výhody pre očkovaných.

VIDEO Sulík: Strana SaS si uplatnila právo veta
VIDEO Sulík: Schválili sme OTP režim pre vstup do zamestnania

Zákaz vychádzania bude platiť od štvrtka, výnimka bude od 1.00 do 5.00 h. Vláda schválila aj viacero výnimiek zo zákazu vychádzania, priblížil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Ľudia budú môcť ísť aj do prírody v rámci okresu

Ide napríklad o nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny), nevyhnutné služby (okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov). Výnimkou bude aj cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa. Vláda podľa Lengvarského výrazne odporúča home office.

VIDEO Na Slovensku bude od štvrtka 90 dní platiť núdzový stav

Cesta na a z očkovania a testovania na ochorenie COVID-19 či cesta do jaslí a škôl tvorí tiež výnimku zo zákazu vychádzania. V tomto prípade je povolený sprievod. Ľudia budú môcť ísť aj do prírody v rámci okresu.

VIDEO Minister zdravotníctva Lengvarský o výnimkách zo zákazu vychádzania

Heger: Je potrebné, aby sme sa ako spoločnosť zomkli

Výnimkou ďalej bude cesta na účel starostlivosti o hospodárske zvieratá, venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska. Zákaz vychádzania sa nebude týkať ani zdravotnej starostlivosti a cesty na účel starostlivosti o blízku osobu. Výnimky taktiež platia pre pohreb, sobáš a krst.

„Je potrebné, aby sme sa ako spoločnosť zomkli. Situácia je vážna,“ povedal premiér. Zomknutie je podľa neho dôležité medzi očkovanými aj neočkovanými, v koalícii aj opozícii a v celej spoločnosti.

Mikas: Na Slovensku je najhoršia situácia za celú pandémiu

Slovensko sa nachádza v situácii, v akej ešte nebolo. Je tu najhoršia epidemiologická situácia za celú pandémiu nového koronavírusu. Na tlačovej konferencii to uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. „Vraciame sa do podobného stavu, ako boli podmienky počas druhej vlny,“ podotkol Mikas.

Krátkodobé opatrenie na zlepšenie pandemickej situácie je obmedzenie mobility. Z dlhodobého hľadiska podľa Mikasa pomôže očkovanie treťou dávkou a vakcinácia neočkovaných. Poukázal, že Slovensko potrebuje rýchlo sploštiť krivku a zastaviť príjmy nových pacientov v nemocniciach.  „Najdôležitejšia bude zodpovednosť nás všetkých,“ poznamenal Mikas.

 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR podľa slov Mikasa vydá ešte v stredu vyhlášku, ktorou sa upraví povinnosť nosenia rúšok v základných školách (ZŠ). Vyzval regionálnych hygienikov, aby sledovali epidemiologickú situáciu v školách. „Ak si to bude epidemiologická situácia vyžadovať, neuzatvoria len triedu, ale aj celú školu,“ povedal. Myslí si, že pozitivita žiakov bude narastať, a s tým sa zvýši aj potreba zatvárania niektorých škôl.  

Premiér: Proti pandémii sa nemá bojovať len naoko

Situácia sa podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) prehodnotí po desiatich dňoch a zákaz vychádzania bude platiť minimálne dva týždne. Opatrenia by sa v prípade zlepšenia situácie mali uvoľniť pre očkovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

Lockdown v čiernych okresoch je podľa premiéra už niekoľko týždňov. To, že sa výsledky zhoršujú, je podľa jeho slov výsledkom toho, že sa opatrenia nedodržiavajú. Proti pandémii sa nemá bojovať „len naoko“, poznamenal. Pokračuje, že lockdown je nevyhnutný aj pre zdravotníkov, aj pre nezaočkovaných. Heger zároveň verí, že Slováci nebudú zneužívať opatrenia.

Ako to bude s bohoslužbami

Veriaci budú mať počas nasledujúceho obdobia lockdownu zakázanú skupinovú účasť na bohoslužbách. Ako však v stredu uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO), individuálna pastoračná činnosť zostane povolená.

V praxi to teda bude znamenať, že veriaci budú môcť ísť na spoveď, prípadne na individuálne prijímanie. „Taktiež bude možné organizovať online sväté omše,“ povedal predseda vlády s tým, že istý počet ľudí, ktorý bude na tento účel potrebný, bude taktiež povolený.  Chápe, že pre ľudí to znamená veľkú ujmu.

V čase od 05.00 h do 20.00 h bude povolená cesta na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cesta späť.  Na cestu za účelom individuálnej návštevy kostola a cestu späť sa môžu veriaci vydať v čase od 05.00 h do 20.00 h.

Heger Slovákov vyzval, aby necestovali

Predseda vlády stojí za odporúčaním konzília. Podotkol, že pri zatváraní škôl však narazili na koaličnú zmluvu, keďže liberáli využili právo veta. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) vyzval, aby sa ľudia dali zaočkovať. Pripomenul, že na liečbu ochorenia sú už používané monoklonálne protilátky a taktiež sa nakúpia tabletky na liečbu ochorenia COVID-19 s účinnou látkou molnupiravir. Slovákov tiež vyzval, aby necestovali a obmedzovali kontakty.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) zároveň informoval o stredajšom večernom koaličnom stretnutí. Týkať sa má riešení, aby ľudí nad 60 rokov motivovali k očkovaniu.

Legvarský: Zastavia sa ďalšie operácie

Slovensko bude navyšovať ďalšie kapacity pre pacientov s ochorením COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na to vydá reprofilizačné príkazy. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) avizoval, že sa zastavia ďalšie operácie v rámci bielej medicíny.

Reprofilizácia sa podľa jeho slov dotkne aj špecializovaných ústavov. Spočiatku má ísť o kardiovaskulárne ústavy, neskôr aj onkologické ústavy, ktoré doposiaľ svoju činnosť vykonávali bez obmedzení. MZ SR o tejto téme rokuje s jednotlivými nemocnicami. Kapacita COVID lôžok by sa vedela zvýšiť už do dvoch dní o ďalších približne 150 lôžok.

Rezort zdravotníctva je podľa Lengvarského aj v kontakte s kolegami zo zahraničia. „Zatiaľ vzhľadom k tomu, že na zahraničnú pomoc je potrebný súhlas pacienta, prípadne jeho príbuzných, pokiaľ nie je schopný komunikovať sám, tak núdzový stav umožňuje, aby sme sa tomuto vyhli,“ dodal.

Naposledy bol núdzový stav vyhlásený vlani od 1. októbra

Núdzový stav upravuje ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Možno ho vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Zákon však dopĺňa, že „núdzový stav vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie“ možno predĺžiť najviac o 40 dní, aj opakovane. Musí s tým však vysloviť súhlas Národná rada SR, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženia. Tento systém má byť „ústavná poistka“ v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

Naposledy bol núdzový stav na Slovensku vyhlásený vlani od 1. októbra do 14. mája tohto roka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.
  2. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina)
  3. Český policajný prezident Jan Švejdar.
  4. Oznam o vstupe povolenom iba pre OP očkovaných a po prekonaní COVID-19 na vstupných dverách nákupného centra Laugaricio, 22. novembra 2021 v Trenčíne.
  5. Juraj Šeliga (Za ľudí)

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Začne núdzový stav. Heger napriek vetu SaS vyhlásil: Nejde o politické rozhodnutie!

KOMENTOVALI STE: