eReport.sk
Policajti riešili aj politickú agitáciu počas referenda
Viceprezident Policajného zboru SR Damián Imre. Foto: tasr

VIDEO Policajti riešili aj politickú agitáciu. Hrozí predĺženie sčítavania. Kedy budú výsledky referenda?

Policajti riešili aj politickú agitáciu, uviedol dnes policajný viceprezident. Výsledky sobotného referenda by mohli byť sčítané v nedeľu (22. 1.) okolo jednej až druhej hodiny ráno. Na tlačovej konferencii by ich mali vyhlásiť o deviatej. Predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz o tom informoval na tlačovej konferencii. Polícia podľa neho dosiaľ zaznamenala iba drobné incidenty, ktoré sa podarilo vyriešiť namieste.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Klátova Nová Ves hlási: Účasť v referende väčšia ako pri voľbách!
  2. Na ilustračnej snímke volebná schránka pre referendum.
  3. Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini po hlasovaní v referende.
  4. Igor Melicher, šéf petičného referendového výboru zo strany Smer-SD.

Sčítavanie hlasov by sa podľa Orosza mohlo predĺžiť o dve – tri hodiny v prípade, ak by sa nepodarilo zabezpečiť internetové pripojenie v obciach, kde sa vyskytli problémy s elektrickou energiou. Zápisnice by sa tak museli spracovávať manuálne.

Vo viacerých obciach je už elektrická energia

Výpadky elektrickej energie zaznamenali celkovo v 21 obciach. „Priebežne sa tieto veci riešia, vo viacerých obciach je už elektrická energia k dispozícii, volebné miestnosti sú osvetlené, hlasovanie prebieha,“ skonštatoval Orosz.

Predstavitelia Štatistického úradu SR podľa Orosza deklarovali pripravenosť na sumarizáciu výsledkov referenda. Pripravení sú aj na náhradné riešenia.

VIDEO Referendum: Prvé výsledky by mohli byť o jednej nad ránom

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR a zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová upozornila, že vo výsledkoch nebude spracovaných 100 percent zápisníc, keďže 13 špeciálnych komisií nezačalo činnosť, lebo žiaden z voličov o špeciálne hlasovanie nepožiadal, a tieto okrsky teda nebudú ani odovzdávať zápisnice.

Viceprezident polície: Niektorí narúšali pokojný priebeh

Viceprezident Policajného zboru Damián Imre potvrdil, že dosiaľ nezaznamenali žiadne vážne incidenty. Občania sa napríklad domáhali, aby boli vpustení do volebnej miestnosti, ale nemali doklady, prípadne sa snažili o politickú agitáciu, čím narúšali pokojný priebeh hlasovania. Vyzval všetkých ľudí, ktorí majú informácie o možnom narušení plebiscitu, aby kontaktovali políciu na linke 158. Oproti voľbám je podľa neho v službe menej policajtov, keďže funguje aj menej okrskov.

Prečo volajú občania infolinku

Na infolinku ministerstva vnútra zriadenú k referendu sa podľa Chmelovej obracajú občania s rôznymi otázkami. Napríklad, kde je ich volebná miestnosť, alebo o potrebných dokladoch. Ozývajú sa však aj voliči, ktorí žijú v prihraničných oblastiach. A teda nemajú trvalý pobyt na Slovensku. Nepožiadali však o voľbu poštou.

Na Slovensku sa koná deviate referendum v histórii samostatnej SR. Týka sa zmeny Ústavy SR. Hlasovacie miestnosti sú otvorené do 22.00 h. Ľudia sa v referende môžu vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena Ústavy SR.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Policajti riešili aj politickú agitáciu. Hrozí predĺženie sčítavania. Kedy budú výsledky referenda?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti