eReport.sk
Igor Melicher, šéf petičného referendového výboru zo strany Smer-SD.
Igor Melicher, šéf petičného referendového výboru zo strany Smer-SD. Zdroj: eReport

VIDEO Šéf petičného výboru Melicher pre eReport: TOTO sa stane, ak bude referendum neúspešné!

Šéf petičného výboru k práve prebiehajúcemu referendu Melicher si myslí, že občania majú v referende možnosť vyriešiť to, čo politici v parlamente a vo vláde riešiť nechcú. Na Slovensku momentálne neexistuje možnosť skrátiť volebné obdobie a vyvolať tak predčasné voľby – a to ani dnes, ani v budúcnosti. Člen predsedníctva strany Smer-SD a podpredseda Mladých sociálnych demokratov upozorňuje, že pokiaľ ľudia dnes neprídu v dostatočnom počte, predčasné voľby pravdepodobne nebudú vôbec.

Zdroj: youtube.com/eReport

„Referendum dáva ľuďom právo implementovať zákon rovno do ústavy,“ tvrdí Igor Melicher. Občania podľa neho zároveň bojujú o právo, ktoré mali dávno mať a ktoré pre nich žiada v rozhodnutí aj samotní ústavný súd: „Aby sa mohli vysporiadať s vládou, s ktorou my ako občania nie sme spokojní.“

„Referendum naberá na 100-násobne vyššej sile“

Pravdou však zároveň je, že história referenda na Slovensku nie je práve o jeho úspešnosti. Úspešné bolo len v čase rozhodovania o vstupe Slovenska do EÚ. Pravdepodobnosť úspechu je teda podľa analytikov minimálna. Predseda petičného výboru však dnes ľuďom verí. „Referendum naberá na 100 násobne vyššej sile, lebo to, čo nevie vyriešiť parlament a koalícia, tak na to majú dnes páku ľudia,“ tvrdí Melicher.

Mimo iného sa občania môžu vysporiadať aj s osobou exministra financií Igora Matoviča, ktorý dosahoval v čase svojho mandátu nedôveru až na úrovni 90 %. „Problémom je nenávisť, ktorú v roku 2010 priniesol Igor Matovič do politiky,“ podotkol Melicher. Nespokojné pritom nie sú len voličské skupiny, ktoré sú typické pre sociálnu demokraciu. Približne polovica podpisov v petičnej akcii mala podľa mladého politika pochádzať od mladších generácií.

Čo po voľbách?

Otázkou je taktiež to, čo môžu ľudia očakávať od prípadných predčasných parlamentných volieb. Do popredia sa totižto okrem sociálnych demokratov dostávajú aj liberáli a progresívci z Progresívneho Slovenska. S novým projektom prišla aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (Jablko) a s opätovným vstupom do politiky lamentuje bývalý premiér a šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Okrem toho sa mobilizujú aj liberáli v OĽANO a na sile môže stále narásť aj SaS.

Konkrétne PS však podľa Melichera oproti Smeru nie je pripravené. „Progresívne Slovensko nie je pripravené personálne, ani politicky a prezidentka mu musí získať čas,“ snaží sa Melicher odôvodniť aj nejednoznačný postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Predčasné voľby sú však v prípade neúspešného referenda vraj aj tak v nedohľadne. „Nemajú dostatok hlasov na predčasné voľby, sú to len silné reči,“ dodal mladý politik.

V relácii „Bez cenzúry“ s R. Ekkertom sa tiež dozviete:

  • Ako prebiehala petičná akcia?
  • Čo vlastne rieši referendová otázka?
  • Kto sú Mladí sociálni demokrati?
  • Aké je zapojenie mladých ľudí do občianskych združení?
  • Dokáže si parlament poradiť s podstatnými spoločenskými otázkami?


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Šéf petičného výboru Melicher pre eReport: TOTO sa stane, ak bude referendum neúspešné!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie