tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
zľava ministerka obrany Holandského kráľovstva Kajsa Ollongrenová a minister obrany SR Jaroslav Naď počas statických ukážok techniky v priestoroch 81. krídla na letisku Sliač v okrese Zvolen 6. mája 2022.
Zľava ministerka obrany Holandského kráľovstva Kajsa Ollongrenová a minister obrany SR Jaroslav Naď na letisku Sliač 6. mája 2022. Foto: tasr

VIDEO Naďovi sa mali vzbúriť úradníci: Ide 20 miliónov na mestečko pre vojakov NATO!

Do konca roka by malo v Centre výcviku Lešť vzniknúť kontajnerové mestečko s kapacitou 2444 lôžok. Ministerstvo obrany (MO) SR pod vedením ministra Jaroslava Naďa (OĽANO) zaň zaplatí 20 miliónov eur. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v centrálnom registri. Informovala o tom TASR ešte 7. augusta.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovenské húfnice Zuzana 2 na ceste na Ukrajinu.
  2. Zľava Jaroslav Naď a Igor Matovič, ministri z hnutia OĽANO.
  3. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) počas svojho vystúpenia v Madride, kde sa uskutočnil summit NATO.
  4. Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO).
  5. Vpravo Jaroslav Naď (OĽANO) počas rozhovoru na festivale Atmosféra.

Ako sa v správe ďalej uvádzalo, zmluva zahŕňa vypracovanie projektu, prípravu rozpočtu, realizáciu stavby a súvisiace procesy. Kontajnerové mestečko budú tvoriť kontajnery na bývanie a na hygienu, spojením viacerých kontajnerov vznikne oddychová miestnosť. Zhotoviteľom bude Združenie Lešť na čele so spoločnosťou CSM Industry s.r.o.

Mestečko má vyrásť aj na letisku Sliač

V projekte Slávia M2 by malo vzniknúť 1344 lôžok a v rámci projektu Riečky M1 má vzniknúť ubytovanie pre 1100 vojakov. Ubytovacie kapacity sú určené najmä pre príslušníkov zahraničných ozbrojených síl, ktorí na Slovensku posilnili vojenskú prítomnosť NATO v reakcii na vojenskú agresiu Ruska na Ukrajine. Okrem Lešti má podobné ubytovanie vzniknúť aj na letisku Sliač. Vláda na zámer vyčlenila do 31,42 milióna eur.

„Ubytovacie kapacity sú nepostačujúce“

V rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO môže byť podľa platného mandátu na Slovensku do 3000 aliančných vojakov. V prípade pokračovania ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny predpokladá rezort obrany rozširovanie mandátu na 6000 vojakov, ako uviedol v materiáli pri schvaľovaní budovania ubytovacích kapacít na vláde.

„Ubytovacie kapacity sú vzhľadom k vzniknutej situácii na Ukrajine nepostačujúce a preto je nevyhnutné ich riešenie v čo najkratšom časovom horizonte. Jednotky členských krajín sú nasadzované už v súčasnosti a prakticky sú vyčerpané možnosti primeraného ubytovania,“ zhodnotil rezort.

Eštokovi sa nezdá ani výška sumy

Táto správa zaujala aj opozičného poslanca Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) a komentoval ju v nedeľu prostredníctvom videa na sociálnej sieti. „Pred pár dňami Slovensko obletela správa, že vláda uvoľní 31 miliónov eur pre vojakov NATO na Sliači a Lešti. Už samotný fakt, že kontajnerové mestečko a stanový tábor stoja tri desiatky miliónov eur je naozaj pozoruhodný,“ uvádza Šutaj Eštok.

Išlo to priamym zadaním, tvrdí poslanec

Ako pokračuje, podľa neho je problém niekde inde. „Naď vraj prikázal priklepnúť zákazku za 20 miliónov eur pre výcvikové stredisko na Lešti priamym zadaním konkrétnej firme. Žiadne verejné obstarávanie, žiadne porovnávanie ponúk. A to s odôvodnením, že verejný obstarávateľ bol v časovej tiesni bez svojho zavinenia, čo je samozrejme lož. Pretože o rozmiestňovaní vojakov sa vedelo dávno predtým,“ vysvetľuje opozičný poslanec.

„Naď si presadil aj tak svoje“

Podľa informácií, ktorými Šutaj Eštok disponuje sa údajne voči takémuto postupu vzbúrili viacerí úradníci ministerstva. „Ale Naď si presadil aj tak svoje,“ tvrdí politik Hlasu, ktorý pripomína ďalšiu vec: „To ešte nie je podpísaná zmluva za ďalších 11 miliónov eur pre výcvikové stredisko na Sliači.“

Ministra vyzval, aby verejne všetko vysvetlil

V závere adresoval Šutaj Eštok šéfovi rezortu obrany nasledovné: „Tak vás teda vyzývam pán minister Naď verejne vysvetlite, ktoré firmy dostanú 31 miliónov eur, kto ich vybral a na základe akých kritérií a na čo všetko sa peniaze použijú! Som náramne zvedavý, či sa po zverejnení týchto informácií váš odchod z vlády výrazne neurýchli.“

Zdroj: fb/sutajestokm


      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Naďovi sa mali vzbúriť úradníci: Ide 20 miliónov na mestečko pre vojakov NATO!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku