eReport.sk
Minister hospodárstva SR Karel Hirman.
Minister hospodárstva SR Karel Hirman. Foto: tasr

SPP bude predávať elektrinu dodávateľom za 67 eur. Toto ale nie je konečná cena pre domácnosti. Upozornil Hirman

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) bude predávať silovú elektrinu určenú pre domácnosti dodávateľom za 67,32 eura za megawatthodinu (MWh). Vyplýva to z návrhu na schválenie všeobecného hospodárskeho záujmu na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny pre domácnosti v Slovenskej republike – fáza II, ktorý v stredu odobrila vláda.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Eduard Heger medzi seniormi v Spišskej Novej Vsi.
  2. Ilustračné foto
  3. Minister hospodárstva SR Karel Hirman
  4. slovnaft vláda ohrozuje bezpečnosť
  5. Richard Takáč, opozičný poslanec, politik
  6. Minister financií Igor Matovič (OĽANO)
  7. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.

Cena silovej elektriny vyplýva zo zmluvy so Slovenskými elektrárňami, ktoré budú SPP dodávať elektrinu za cenu 61,2 eura/MWh zvýšenú o koeficient v zmysle vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý je stanovený na 10 %.

Hirman bude rozdeľovať

Minister hospodárstva Karel Hirman má podľa uznesenia vlády uložiť SPP, aby dohodnutý objem elektriny vo výške 5,79 terawatthodiny (TWh) zvýšený o ďalších 0,03 TWh za každý kalendárny mesiac roka 2023 nasledujúci po mesiaci, v ktorom dôjde k spusteniu do prevádzky tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce, rozdelil podľa podielu jednotlivých dodávateľov na trhu.

SPP má uzavrieť zmluvy

SPP má zároveň uzavrieť s dodávateľmi zmluvné vzťahy na dodávku elektriny a zabezpečiť povinnosti dodávateľa poslednej inštancie pre domácnosti, pokiaľ niektorý z dodávateľov skončí v budúcom roku svoju činnosť. Rezort má tiež vytvoriť kompenzačný mechanizmus pre zabezpečenie povinností vo všeobecnom hospodárskom záujme, ktorý zahŕňa stanovenie parametrov na výpočet náhrady, kontrolu a prehodnocovanie náhrady a opatrenia na predchádzanie vzniku nadmernej náhrady.

Nie je to konečná cena

Hirman po rokovaní vlády priblížil, že schválený materiál neobsahuje konečnú cenu elektriny pre domácnosti. „Stále sa bavíme o silovej elektrine. To je cena, ktorá odchádza od SPP,“ upozornil Hirman. Konečná cena bude obsahovať okrem iného aj poplatky za transformáciu rovnomerných dodávok podľa odberového diagramu, pribudnú tiež prenosové a distribučné poplatky a napríklad aj tarifa za prevádzku systému, z ktorej sa dotuje ťažba uhlia či obnoviteľné zdroje energie. 

Zdroj: tasr

 


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SPP bude predávať elektrinu dodávateľom za 67 eur. Toto ale nie je konečná cena pre domácnosti. Upozornil Hirman

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti