eReport.sk
Igor Matovič (OĽaNO). Foto: tasr

VIDEO Matovič v Krakove: Môj názor je veľmi blízky postoju Viktora Orbána!

AKTUALIZIVANÉ – Zmyslom Vyšehradskej skupiny (V4) je hľadať spoločné riešenia a postoje, rozprávať sa o nich a následne ich zastupovať na pôde Európskej únie. V stredu to uviedol slovenský premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii v Krakove, kam pricestoval na stretnutie predsedov vlád krajín V4.

Matovič zároveň poďakoval Česku, Maďarsku a Poľsku za ich solidaritu so Slovenskom počas 90. rokov minulého storočia, keď bolo podľa premiéra “označované za čiernu dieru Európy”. V tejto súvislosti spomenul skutočnosť, že SR vstúpila do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako posledná, do EÚ však už všetky štáty V4 vstúpili spoločne.

Zľava slovenský predseda vlády Igor Matovič, predseda Európskej rady Charles Michel, poľský predseda vlády Mateusz Morawiecki, maďarský predseda vády Viktor Orbán a český predseda vlády Andrej Babiš počas tlačovej konferencie po plenárnom zasadnutí predsedov vlád V4 s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a a prostredníctvom online s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v Krakove 17. februára 2021. – Foto: tasr

“Môj názor je veľmi blízky postoju Viktora Orbána. Ochrana zdravia a životov nemôže byť spájaná s geopolitikou, vírus si nevyberá západ a východ… našou povinnosťou je zabezpečiť bezpečnú vakcínu bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza,” reagoval Matovič na otázku, či SR bude po vzore Maďarska rokovať s Ruskom o možných dodávkach vakcíny Sputnik V ešte pred jej schválením regulačným orgánom EÚ.

Po predsedovi vlády SR vystúpil aj premiér ČR Andrej Babiš.

Igor Matovič počas podpisu deklarácií výročnej a digitálnej spolupráce krajín V4 v Krakove – Foto: tasr

“V4 nie je politický blok. V4 je ekonomický blok 65 miliónov našich občanov, za ktorých záujmy bojujeme. A samozrejme bojujeme aj za záujmy Európy,” uviedol Babiš. Ďalej vyjadril poľutovanie nad tým, že EÚ nemá jasný plán pre schengenský priestor, západný Balkán a Srbsko. “Je to škoda, lebo aj v tejto chvíli by sme tam mohli uplatňovať náš vplyv… pre boj proti ilegálnej migrácií a pašerákom,” povedal český premiér.

Zľava slovenský predseda vlády Igor Matovič a český predseda vlády Andrej Babiš prichádzajú na tlačovú konferenciu po plenárnom zasadnutí predsedov vlád Vyšehradskej skupiny – Foto: tasr

“Mrzí ma, že EÚ skvelo vyjednávala a verila, že farmaceutické firmy budú k veci pristupovať seriózne,” pokračoval Babiš a uviedol, že výrobcovia očkovacie látky vyvážajú mimo EÚ, čo podľa neho musí skončiť. Na úvodnom rokovaní V4 na kráľovskom hrade Wawel sa zúčastnil osobne aj predseda Európskej rady Charles Michel, zatiaľ čo predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová sa pripojila na diaľku, informoval na Twitteri český úrad vlády.

“Rozumieme, že v Európe je situácia momentálne ťažká. Priorita číslo jeden je čo najskôr zabezpečiť dodávky dostatočného množstva vakcín,” uviedol Michel na tlačovom brífingu a dodal, že v tejto súvislosti sa budúci týždeň uskutoční videokonferencia všetkých 27 členských štátov EÚ.

Šéf Európskej rady Charles Michel hovorí počas tlačovej konferencie po plenárnom zasadnutí predsedov vlád Vyšehradskej skupiny. – Foto: tasr

Maďarský premiér Viktor Orbán zdôraznil, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude mať veľký význam zdieľanie politických a hospodárskych opatrení medzi krajinami V4, bude medzi nimi potrebná veľmi úzka konzultácia. “Znovuoživenie našich ekonomík totiž nie je automatický proces. Potrebujeme si vymieňať skúsenosti a vzájomne si pomáhať,” povedal maďarský ministerský predseda, ktorý vyjadril nádej, že finančné skúsenosti predsedov vlád Česka a Poľska napomôžu úspešnej politike oživenia, ktorú bude možno čoskoro spustiť.

maďarský predseda vlády Viktor Orbán hovorí počas tlačovej konferencie po plenárnom zasadnutí predsedov vlád Vyšehradskej skupiny. – Foto: tasr

“Existuje jediná vakcína, a to tá, ktorá rýchlo a účinne vylieči ľudí. Tá je dobrá. Potom existuje zlá vakcína. Neexistuje však východná či západná,” povedal ďalej predseda maďarskej vlády, ktorý zdôraznil, že rýchlosť obstarania očkovacej látky je dôležitejšia než jej cena.

Premiéri ešte pred tlačovým brífingom spoločne podpísali výročnú deklaráciu o cieľoch skupiny V4, ako aj deklaráciu o spolupráci v digitálnom sektore, informovala agentúra AP. Zároveň si na schôdzke slávnostne pripomenuli 30. výročie založenia Vyšehradskej skupiny. Rozhovory predsedov vlád členských štátov V4 v priebehu stredy pokračujú.

Poľský predseda vlády Mateusz Morawiecki (vpravo) a slovenský predseda vlády Igor Matovič sa zdravia počas spoločnej fotografie na kráľovskom hrade Wawel. – Foto: tasr

Orbán pred začiatkom rokovaní pre poľské a maďarské médiá uviedol, že úlohou V4 je “brániť (Európu) pred útokmi zvonka, ako aj pred vnútornými tendenciami budovať impérium a zároveň udržiavať nezávislosť našich vlastí a národov”. Hlavnými témami stretnutí je zhodnotenie spolupráce a významu V4, okrem iného aj v čase pandémie nového koronavírusu. Rokovania sa týkajú tiež klimatickej politiky, digitálnej agendy či aktuálnych zahraničnopolitických tém.

Matovič: Boli veľmi skorumpovanou krajinou

Digitalizácia a robotizácia je budúcnosťou stredoeurópskeho regiónu a jeho priemyslu, zhodli sa predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na diskusii zameranej na digitálnu éru pri príležitosti 30. výročia založenia tohto zoskupenia.

Slovenský premiér Igor Matovič uviedol, že prilákať investorov a inovátorov zo zahraničia do regiónu strednej Európy nie je jednoduché, keďže ľudia pracujúci v digitálnom odvetví môžu pracovať z rôznych kútov sveta, pričom mnohí z nich chcú žiť v blízkosti pláží. “Myslím si, že musíme urobiť z našich krajín veľmi dobré miesta pre život. Čo sa týka Slovenska, v posledných rokoch sme boli veľmi skorumpovanou krajinou. Musíme ju vyčistiť od korupcie, musíme vytvoriť prostredie, kde si ľudia budú rovní pred zákonom… Je potrebné vytvoriť pre nich kreatívne a poctivé prostredie,” povedal.

Babiš navrhol vytvoriť v regióne miesto ako Silicon Valley

Český premiér Andrej Babiš uviedol, že vlády krajín V4 by mali podporovať tamojšie startupy. Poznamenal, že v regióne je veľa mladých šikovných ľudí, ktorí podľa neho “neležia na pláži”, ale tvrdo pracujú, aby boli úspešní. Súhlasí so svojimi kolegami, že vyšehradský región je dobrý región pre investorov, pričom by sa jednotlivé krajiny mali snažiť ich aj v regióne udržať. Navrhol vytvoriť pre mladých ľudí miesta po vzore amerického Silicon Valley.

Morawiecki: Digitálna éra zvýši konkurencieschopnosť

Predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki si myslí, že v súčasnosti je vhodná doba na digitalizáciu rôznych procesov. V tejto súvislosti spomenul, že 20 percent prostriedkov z európskeho ozdravného fondu po koronakríze pôjde na digitalizáciu, z čoho má prospech aj V4. Zdôraznil, že digitálna éra zvýši konkurencieschopnosť podnikov z krajín V4, pričom verí, že “digitálna éra bude érou úspechu”.

Do diskusie sa zapojili aj podnikatelia

Diskusia, ktorú moderovala vysoká predstaviteľka poľskej vlády pre technológie Justyna Orlowská, bola zameraná aj na tvorbu hier. Maďarský premiér Viktor Orbán v tejto súvislosti uviedol, že hry považuje za dobrý nástroj, prostredníctvom ktorého možno mladej generácii komunikovať aj veľmi dôležité témy. Do diskusie sa prostredníctvom telemosta zapojili aj úspešní podnikatelia z krajín V4, ktorí založili spoločnosti zaoberajúce sa vývojom hier. Slovensko zastupoval spoluzakladateľ firmy Pixel Federation Šimon Šicko, ktorý poukázal na potrebu podpory tohto odvetvia, ako aj vzdelávania detí s dôrazom na rozvíjanie kritického myslenia a kreativity.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.