eReport.sk
Igor Matovič (OĽaNO)
Igor Matovič (OĽaNO). Foto: tasr

VIDEO Matovič sa pochválil: Do štátnej kasy pribudne viac ako znela prognóza. Toto je naše vysvedčenie

Do štátneho rozpočtu do konca roka pribudne o 1,1 miliardy eur viac, než ukazovala marcová daňová prognóza. Uviedol to vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) počas stredajšej tlačovej konferencie o aktualizácii daňovej prognózy na roky 2020 až 2024. Podľa Matovičových slov je príčinou to, že sa firmám vlani darilo omnoho lepšie, než sa čakalo, a výpadky na daniach a odvodoch boli sedemkrát nižšie, ako ukazovali odhady.

Ako Matovič ilustroval, keď prognóza rátala so sedempercentným výpadkom v daňovo-odvodových príjmoch za rok 2020, reálny prepad bol len na úrovni jedného percenta. “Je to vysvedčenie prístupu vlády v pomoci podnikom,” poznamenal Matovič s tým, že vďaka pomoci podnikom tie mohli odvádzať dane a odvody a takisto platiť svojich zamestnancov, ktorí tiež odviedli dane i odvody do štátnej pokladnice.

Čítajte o Matovičovi aj v ďalších článkoch:

  1. Zľava Jaroslav Naď, Roman Mikulec a Igor Matovič.
  2. Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k podpore očkovania proti Covid-19 v Bratislave 30. júna 2021.
  3. Eduard Heger (OĽANO)

Minister takisto dodal, že výpadok ziskov slovenských firiem bol vlani len polovičný oproti marcovým očakávaniam. “A keď sme predpokladali, že výpadok na daniach z príjmu právnických osôb bude 700 miliónov eur, výpadok bol približne len polovičný,” podotkol.

Menšie podniky zvládali pandémiu o niečo horšie

Ďalšou okolnosťou, ktorá prispela k priaznivejšej prognóze, je podľa Matoviča aj výber dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorý je takisto nad očakávania. Štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek podotkol, že najvyššie prírastky sú podľa prognózy v daniach z príjmov právnických osôb a v daniach z tovarov a služieb. Takisto vyzdvihol, že kumulatívna strata slovenských firiem sa oproti predchádzajúcim rokom zmenila len nepatrne.

Michal Havlát z Inštitútu finančnej politiky skonštatoval, že júnová prognóza vychádza z daňových priznaní, pričom doteraz ich majú odovzdaných 60 % zo všetkých. Na ich základe sa podľa neho dá povedať, že pandémia nového koronavírusu zasiahla odvetvia slovenskej ekonomiky nerovnomerne a rozdiel je aj medzi malými a veľkými podnikmi – tie menšie zvládali pandémiu o niečo horšie.

Očakáva sa silné oživenie

Na margo výberu DPH Havlát podotkol, že tá mala začiatkom roka slabý štart pre prepad spotreby, ktorý súvisel s lockdownom. “Do konca roka ale očakávame relatívne silné oživenie, ktoré je zodpovedné za takmer 400 miliónov, ktoré vidíte v rámci tých 1,1 miliardy eur,” podotkol. Podľa neho dosiahne celkový výnos z DPH úroveň z roka 2019 už v tomto roku.

Matovič na otázku, na čo sa využije 1,1-miliardové navýšenie odpovedal, že legislatíva nepovoľuje tieto peniaze minúť, táto suma preto zníži plánovaný deficit. Zopakoval, že konsolidácia verejných financií sa budúci rok ešte nechystá, pretože rezort financií počíta s treťou vlnou pandémie.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport