eReport.sk
Zľava Jaroslav Naď, Roman Mikulec a Igor Matovič.
Zľava Jaroslav Naď, Roman Mikulec a Igor Matovič. Foto: tasr

VIDEO Šaškáreň v parlamente? Schôdza k Matovičovi nabrala priam bizarný rozmer!

AKTUALIZOVANÉ – Koalícia mimoriadnu schôdzu neustále odkladala, až sa situácia dostala do bodu, že plénum napokon opustili poslanci z opozičného Smeru a nielen tí. Podpredseda parlamentu Grendel schôdzu otvoril až po vyše hodinovom prestoji, aby ju následne prerušil vyhlásením prestávky. Jednoducho „teátro“, ktoré vyráža dych. Pripomíname, že termíny začatia schôdze a všetko čo s tým súvisí, teda vrátane vzniknutých prieťahov, sú predovšetkým dielom rozhodnutí koaličného tábora. Napokon museli v parlamente v utorok definitívne zhasnúť, odvolávanie ministra financií sa odkladá na stredu! Bizarné? Šokujúce? Nuž, pravdepodobne došla trpezlivosť, vzniknuté prieťahy odmietli tolerovať tí, ktorí už Matoviča na ministerskom poste jednohlasne odmietajú.

Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce opozícia odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), má byť napokon v stredu (30. 6.) od 12.00 h. Pre neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok nekonala. V stredu dopoludnia od 9.00 h bude pokračovať riadna 32. schôdza parlamentu. Vyhlásil to podpredseda snemovne Gábor Grendel (OĽANO) po tom, ako opakovane nebol parlament uznášaniaschopný.

Mal Gábor Grendel technické problémy? Šéf poslaneckého klubu OĽANO na to tvrdí. – Foto: tasr

Začiatok mimoriadnej schôdze sa najskôr viac ako hodinu presúval. Následne zo sály odišli všetci predkladatelia návrhu na odvolanie Matoviča z radov opozície. Po otvorení 34. schôdze však plénum dvakrát nebolo uznášaniaschopné. Pri prvom prezentovaní sa sedelo v pléne 66 poslancov, po 15-minútovej prestávke len 53. Potrebných bolo aspoň 76 poslancov. Grendel preto schôdzu prerušil do ďalšieho dňa.

Pellegrini: Je to hra, myslia si, že nás znechutia

Opozícia opustila rokovaciu sálu na protest proti „nedôstojnému“ správaniu koalície. Uviedol to líder mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradený poslanec Peter Pellegrini v utorok večer po tom, ako sa mimoriadna schôdza venovaná odvolávaniu ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) viackrát odkladala.

Pellegrini skonštatoval, že po 30-minútovej technickej prestávke boli pripravení plynule prejsť k mimoriadnej schôdzi na odvolávanie Matoviča. „Po 30 minútach sme všetci do jedného boli v rokovacej sále, následne nám bolo oznámené, že nevieme z akých dôvodov sa odďaľuje toto rokovanie o ďalších 30 minút,“ dodal.

Keď ďalších 15 minút nedostali odpoveď, prečo parlament nepokračuje v rokovaní, opozícia sa rozhodla, že sálu na protest proti správaniu koalície opustí. „Je to jednoducho hra, myslia si, že nás týmto znechutia,“ tvrdí.

Peter Pellegrini: Nemali sme nič proti dôstojnému rokovaniu aj vo večerných hodinách. – Foto: tasr

Odmietol, aby si z opozície niekto robil „dobrý deň“. „Nemali sme nič proti dôstojnému rokovaniu aj vo večerných hodinách,“ zdôraznil Pellegrini. Dodal, že v stredu budú navrhovatelia prítomní a pripravení na rokovanie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu Matoviča. Koalícia je podľa neho zrejme v neistote, ako dopadne hlasovanie o osude ministra financií.

Fico: Matovič je neschopný, nevzdelaný intrigán

„Šíri sa veľký strach predovšetkým z toho, že máme k dispozícii dôkazy, ktoré potvrdzujú, že hlavní udavači sú dnes korumpovaní touto vládou a sú im dávané obrovské štátne zákazky, aby pokračovali vo svojej špinavej práci voči opozícii,“ poznamenal predseda Smeru-SD Robert Fico. Matovič je podľa neho „neschopný, nevzdelaný intrigán“.

Šipoš: Grendel mal nejaké technické problémy

„Chcem sa ospravedlniť, predsedajúci Gábor Grendel mal nejaké technické problémy. My sme boli k dispozícii, boli sme ochotní rokovať, ale kolegovia Pellegrini a Fico sa už pravdepodobne nevedeli dočkať nejakej oslavy menín, takže utekali. My sme k dispozícii, boli sme pripravení rokovať,“ skonštatoval Šipoš.

Ak by opozícia vydržala, schôdza by sa podľa neho uskutočnila. Dodal, že poslanci OĽANO boli pripravení rokovať aj v noci. Šipoš nevedel o tom, že by Matovič odmietol ísť na zasadnutie poslaneckého klubu SaS. „Nemám túto informáciu. Viem, že bol pripravený rokovať v parlamente, byť na schôdzi,“ skonštatoval. SaS avizovala, že chce ešte o svojom postupe pri hlasovaní diskutovať aj so samotným ministrom, ktorého zavolali na klub.

Naď: Ukázali, že z toho robia divadlo

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) skonštatoval, že v parlamente bol celý klub OĽANO. Kritizoval, že v pléne chýbali poslanci opozície. „Keby boli prítomní, tak by prebiehala schôdza. Ukázali, že z toho robia divadlo,“ uviedol Naď.

Minister Naď hovorí o divadle opozície. Je to však naozaj tak? – Foto: tasr

Minister financií podľa jeho slov čakal na hlasovanie. „Ak by sa schôdza otvorila, hneď by prišiel, len bolo zrejmé, že bude málo poslancov. Boli sme tam viacerí ministri a tí, ktorí neboli, čakali vzadu na otvorenie schôdze,“ dodal Naď.

Žitňaská sa s ničím takým v kariére nestretla

 „Netuším čo sa deje. Pokračujeme zajtra, je to niečo, s čím som sa za celú svoju kariéru nestretla,“ povedala novinárom predsedníčka klubu Za ľudí Jana Žitňanská.

To, čo sa v utorok v pléne odohralo, poslankyňa Jana Žitňanská podľa vlastných slov ešte nezažila. – Foto: tasr

Odvolávanie Matoviča z postu ministra iniciovali opoziční nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, podporil to aj Smer-SD a ďalší nezaradení poslanci.

Matovič podľa navrhovateľov nesie zodpovednosť za právny rozvrat štátu a jeho inštitúcií, nakladanie s financiami v čase plošného testovania a nakupovania vakcíny Sputnik, či konflikt vo vláde s koaličným partnerom Richardom Sulíkom (SaS). Minister podľa nich nesie politickú zodpovednosť aj za „nepripravenosť vlády na tretiu vlnu pandémie“. Skonštatovali, že vláda nezvláda ani ekonomickú a fiškálnu oblasť boja s koronakrízou.

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) zvolal na utorok dve mimoriadne schôdze. Po hlasovaní o 17.00 h sa mala začať schôdza o zmluve Slovenskej pošty. Tú však koaličníci zmietli zo stola. Po jej skončení malo následne začať mimoriadne rokovanie, na ktorom chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO). TASR o tom v utorok informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Šaškáreň v parlamente? Schôdza k Matovičovi nabrala priam bizarný rozmer!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti