eReport.sk
Karol Lovaš Zdroj: RTVS

VIDEO Karol Lovaš požiadal premiéra Fica o odpustenie a ospravedlnil sa ministerke Šimkovičovej


Podľa Lovaša je potrebné priznať, že novinári sa často správajú ako jedna zo strán politického boja a novinárčina na Slovensku sa potrebuje vrátiť do normálu a k profesionalite.

Pedagóg, kňaz a bývalý novinár Karol Lovaš v reakcii na atentát požiadal premiéra Roberta Fica o odpustenie. Urobil tak v mene všetkých novinárov. Zároveň priznal mnohé pochybenia, ktorých sa novinári v súvislosti s osobou premiéra dopustili. Ospravedlnil sa aj ministerke kultúry Martine Šimkovičovej a odmietol dehonestujúce naratívy, ktoré šírili novinári počas prezidentskej predvolebnej kampane voči Petrovi Pellegrinimu.

Ospravedlnenie ministerke

Počiatky nelichotivého stavu, v ktorom sa slovenská spoločnosť momentálne nachádza, vidí Lovaš v čase kovidovej krízy. „Od tej doby sme neustále traumatizovaní. V tomto vidím spoluzodpovednosť novinárov a všetkých osobností, ktoré sa nachádzajú vo verejnom priestore. Máme zodpovednosť, aby sme neprepaľovali (pozn. nepreháňali). Politici a novinári na Slovensku dlhodobo prepaľujú. Po prepaľovaní obyčajne prichádza dvojaká reakcia. Apatia a agresivita. Musíme začať hamovať a prestať prepaľovať a prestať dávať nálepky druhým,“ uviedol.

Lovaš je presvedčený, že ak chcú novinári hovoriť o zodpovednosti politikov, tak aj samotní novinári by si mali spytovať svoje svedomie. „Pretože vo verejnom priestore bolo veľmi veľa vecí, ktoré nie sú v súlade s novinárskou profesionalitou. Boli to novinári a rôzne osobnosti, ktoré používali veľmi silné slová. O opiciach, dezolátoch, stavali sa šibenice Robertovi Ficovi. Hovorilo sa o ňom ako o vrahovi, zločincovi,“ pripomenul.

Ďalej upozornil, že podobné veci sa nediali len v súvislosti s Robertom Ficom. „Vo vzťahu k Petrovi Pellegrinimu bol predvolebný naratív jasný. Hovorilo sa o ňom ako o pdržtaške. V Českej televízii som musel vysvetľovať, že Slovensko si nevyberá medzi nedemokratických a demokratickým kandidátom na prezidenta, ale medzi dvomi demokratickými,“ skonštatoval.

Lovaš tiež nepovažuje za normálne, ako sa niektorí ľudia správajú k politikom. „Mám na mysli ministerku kultúry. Tá je často napádaná ad personam (pozn. osobne). Mohol by som spomenúť situáciu v Národnom divadle. Je nevhodné, aby sa z dosák Národného divadla na kohokoľvek čokoľvek vykrikovalo. A už vôbec nie na ženu a ministerku. Chcel by som sa pani ministerke ospravedlniť za všetky osobné útoky, ktoré na jej adresu zazneli.“

Mohlo by vás zaujímať

  1. Atentátnik Juraj Cintula v rukách polície
  2. Fica sa inakšie nedokázali zbaviť
  3. Špinavá hra

Prosba o odpustenie

Podľa bývalého novinára je potrebné priznať, že novinári sa často správajú ako jedna zo strán politického boja. Ak však chcú novinári informovať objektívne, s odstupom a nadhľadom, nesmú byť podľa jeho názoru súčasťou boja a novinárčina na Slovensku sa potrebuje vrátiť do normálu a k profesionalite.

Aj napriek tomu, že sme zatiaľ nevideli žiadneho politika ospravedlniť sa, bolo by podľa Lovaša dobré vidieť ospravedlniť sa novinára. „Ja by som využil túto príležitosť, aby som sa ospravedlnil predsedovi vlády za všetky útoky ad personam voči jeho osobe. Odpustite nám, pán premiér, ako novinárom, všetky tie veci, ktoré neboli profesionálne, neboli v poriadku. A zároveň vás chcem poprosiť, aby ste boli schopní urobiť to isté.“

„Odpustenie a zmierenie nikdy nie je záležitosť jednej strany. To gesto je veľmi dôležité. Nečakajme na to, že to urobí politik, že to urobí ten druhý. Predsa to môžeme urobiť aj my. My všetci sme pochybil. My všetci sme spoluzodpovední. Ako novinár cítim, že nie vždy bolo z našej strany všetko v poriadku,“ skonštatoval Karol Lovaš. Dodal však, že podobne cíti, že aj zo strany premiéra nebolo vždy všetko v poriadku.

Zdroj: YouTube

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Karol Lovaš požiadal premiéra Fica o odpustenie a ospravedlnil sa ministerke Šimkovičovej

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne