tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na kombosnímke zľava ministri Branislav Gröhling a Veronika Remišová.
Na kombosnímke zľava ministri Branislav Gröhling a Veronika Remišová. Foto: tasr

VIDEO Gröhling mal slovnú prestrelku s ľuďmi! Prekáračku spustilo to, že sa obul do Remišovej

Strana Za ľudí chce presadiť vyššie platy pre učiteľov a tento bod chce presadzovať aj na koaličnej rade. V utorok počas tlačovej konferencie to uviedla vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Navrhuje platový automat, ktorý bude ukotvený v zákone. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) však zjavne túto snahu koaličného partnera nepovažuje ani za úpreimnú ani za férovú. A tak v rovnaký deň zverejnil status, v ktorom dal jasne najavo, čo si o Remišovej myslí.

Netrpezlivo čakáme, kým sa Veronika Remišová vyjadrí konečne aj k svojmu ministerstvu. Všetko ostatné už totiž okomentovala,“ uviedol na svojej fanúšikovskej stránke ešte v posledný májový deň šéf rezortu školstva. Nie všetci občania, však s jeho slovami súhlasili a v komentároch mu to dali aj patrične najavo.

Zdroj: fb/branislav.grohling

„Dosť trápny komentár, p. Gröhling. Ale na druhej strane – to čo bolo pred Vami na ministerstve – Plavčan, Lubyová, tak je to u Vás kvalitatívny pokrok,“ odkázal ministrovi školstva jeden komentujúcich, konkrétne istý Robert Petrovič. Gröhling s ním však nesúhlasil: „Prepáčte, ale považujem konanie Za ľudí za maximálne nekorektné. Za ľudí spolu s fašistami prispeli k tomu, aby sa minuli 1,3 miliardy na nezmyselné sociálne balíčky. My sme ich varovali, že tieto peniaze budú chýbať v školstve, zdravotníctve a samosprávach. Napriek tomu tento balík bez rozmyslu schválili. mTeraz si uvedomujú, že tieto peniaze budú chýbať. Spomenuli si na platy učiteľov, ktoré chcú financovať z akejsi pochybnej dane z ropy, ktorej výnos je otázny a potrvá maximálne 2 roky. Voči takémuto konaniu sa musím ohradiť.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava Veronika Remišová a Richard Sulík na archívnej snímke.
  2. Branislav Gröhling
  3. Na kombosnímke zľava Igor Matovič (OĽANO) a Marian Kotleba (ĽSNS).
  4. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Viacerí sa však postavili na stranu ministra a Petrovičovi odkázali, že si nemyslia, že Gröhling status je trápny. A nakladali, naopak, Remišovej. „Nepamätám si, kedy naposledy Veronika Remišová prezentovala pozitívne opatrenia svojho ministerstva . Nemá žiaľ čo prezentovať. Čo jej ale ide dobre, je veta “ my, Za ľudí….“ a k tomu pridá vyjadrenie týkajúce sa agendy iného ministerstva. Akéhokoľvek, len nie toho jej,“ odkázala Gröhlingovmu kritikovi osoba, pod profilom Jana Pernišová. „Remišovej zbytočné ministerstvo nemá žiadne výsledky ale ústa ma plne ostatných,“ pridala svoj názor ďalšia diskutujúca.

Zdroj: fb/branislav.grohling

„Riešite hlúposti – viď polročne prázdniny, podstata Vám unika,“ stálo v názore ďalšieho komentúceho, ktorý zjavne nepovažuje za dôležité a zrejme ani za správne, že ministerstvo školstva sa aktuálne rozhodlo o tom, že jeden deň prázdnin na prelome školského roka, už nebude. „Riešime 1,3 miliardy, ktoré budú chýbať v školstve a zdravotníctve,“ kontroval Gröhling.

Osoba pod profilom Jana Mutňaská to napokon zaujímavo „zaklincovala“: „Viete, čo je na tejto vláde najhoršie? To, že sa nedokážete dohodnúť za zatvorenými dverami, ale hlúpo si odkazujete cez médiá. Je to nehodné vládnych činiteľov a zástupcov národa. A v tomto ste všetci rovnakí, nemáte si čo vyčítať. Jedine min.zahran.vecí je výnimkou, to sú diplomati, berte si príklad.“

Zdroj: fb/branislav.grohling

Ako v utorok informovala TASR Remišová poznamenala, že strana Za ľudí chce presadiť systémové riešenie, aby mechanizmus zvyšovania platov učiteľov bol zakotvený priamo v zákone. „To znamená, že priamo so zvýšením sa musí v každoročnom rozpočte rátať,“ vysvetlila Remišová s tým, že podobne to funguje aj v zdravotníctve. Vzdelávanie považuje strana podľa jej slov za mimoriadne dôležité.

Vraj nejde útok na Gröhlinga ani na Sulíka

Podpredsedníčka strany Viera Leščáková poukázala na to, že nejde o útok na ministra školstva Branislava Gröhlinga alebo predsedu liberálov Richarda Sulíka, ale chcú presadiť zvýšenie platov v školstve. Ako uviedla, uplynulý týždeň prišli s návrhom zdanenú ruskú ropu pretaviť do platov učiteľov, čo strana SaS zamietla.  Tvrdí, že prostriedky na zvýšenie platov učiteľov sú a žiada SaS, aby na koaličnej rade spolu s nimi trvala na tom, aby financie boli použité na platy vo verejnej správe a špeciálne na platy v školstve. Považuje za nevyhnutné, aby došlo k zvýšeniu platov v školstve minimálne o desať percent a následne k zavedeniu platového automatu.

Remišovej strana pripomenula aj blížiaci sa protest

Za ľudí navrhuje, aby sa do 15. júna, kedy je v Bratislave naplánované protestné zhromaždenie školských odborárov, stretli koaliční partneri a dohodli sa na spoločnom riešení. „Navrhujeme, aby automat bol ustanovený nejakým spôsobom, napríklad ako 75 percent priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaného zamestnanca,“ povedal ekonóm Tomáš Meravý. Naviazať by sa to mohlo podľa jeho slov aj na priemernú mzdu v národnom hospodárstve, ide o vec dohody. Remišová dodala, že považuje za absurdné, aby sa minister školstva pripojil k protestnému zhromaždeniu.

VIDEO Za ľudí bude presadzovať zvyšovanie platov učiteľov, navrhuje platový automat

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR považuje za absurdné a dehonestujúce odkazovať školstvo na nové pochybné dane, ktorých výnos vôbec nie je zaručený. Uviedol to v utorok na sociálnej sieti s tým, že od koaličných partnerov prichádzajú návrhy na „kreatívne“ financovanie školstva, napríklad novou daňou z alkoholu, tabaku či ropy. Toto bol ministrov prvý status v daný deň.

Zdroj: fb/branislav.grohling

Redakcia eReportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Gröhling mal slovnú prestrelku s ľuďmi! Prekáračku spustilo to, že sa obul do Remišovej

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku