eReport.sk
Pomocná ruka od Matoviča
Reprofoto: yt/smer-sd

VIDEO Fico: Sľub Hegera Zelenskému je protiústavný! Naď o dodávkach stíhačiek MIG-29 už rokuje

Sľub dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému o stíhačkách Mig-29 je protiústavný. Vláde SR bola vyslovená nedôvera a nemá kompetencie na rozhodovanie o zásadných vnútropolitických a zahraničnopolitických otázkach. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podporuje ukrajinskú protiofenzívu
  2. Zľava predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina), premiér Eduard Heger (OĽaNO) a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  3. Nie je korupcia ako korupcia?
  4. Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO).

Je to zásadná otázka

Podotkol, že dodávky zbraní na Ukrajinu sú zásadná otázka a vláda ani so súhlasom prezidentky SR Zuzany Čaputovej v zmysel Ústavy SR na to kompetencie nemá. „Vláda SR nemá žiadnu právomoc rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky, ak bola odvolaná. Dokonca ani v prípade, aj by jej na to dala súhlas prezidentka,“ povedal Fico.

Zdroj: youtube/tasrtv

Smer iniciuje mimoriadnu schôdzu

Aj preto Smer-SD podľa jeho slov iniciuje mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR. Strana chce na nej presadiť uznesenie, ktorým parlament vysloví nesúhlas s posielaním zbraní na Ukrajinu z dôvodu protiústavnosti. Zopakoval, že Smer-SD je dlhodobo proti dodávkam zbraní na Ukrajinu. Preferuje mierovú cestu a rokovania.

Podpisy vyzbierané sú

Fico víta, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) už oznámil termín mimoriadnej schôdze, ktorá sa začne v utorok (14. 2.) o 9.00 h ráno. Dodal, že Smer-SD vyzbieral dostatok podpisov na zvolanie schôdze. Poďakoval sa klubu Smer-SD i nezaradeným poslancom okolo Tomáša Tarabu. Oslovil aj ďalších opozičných poslancov.

Proti je aj Republika

Žiadosť o odovzdanie stíhačiek Mig-29 Ukrajine odmieta aj mimoparlamentné hnutie Republika. Predstavitelia strany rovnako kritizovali Hegera. Myslia si, že nemá mandát ani kompetencie „rozdávať“ majetok Slovenska. Na piatkovej tlačovej konferencii vyhlásili, že Heger by mal radšej deklarovať snahu SR prispieť k mieru. Odovzdanie stíhačiek označili za nezodpovedné a voči obrane SR nebezpečné.

MO rokuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok (9. 2.) na samite v Bruseli osobne požiadal Hegera o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo. Ministerstvo obrany (MO) SR potvrdilo, že o ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine sa rokuje.

Zdroj: tasr/youtube


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico: Sľub Hegera Zelenskému je protiústavný! Naď o dodávkach stíhačiek MIG-29 už rokuje

Odoberať
Upozorniť na
19 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti