eReport.sk
Robert Fico a podpredsedovia strany Smer-SD. Foto: fb/rf

VIDEO Fico o Sputniku: Korčokovi sa triasol hlas, niekto ho dobre pokefoval!

Šéf Smeru Robert Fico mal v utorok tlačovku spoločne so svojimi straníckymi podpredsedami. Opäť pripomenul, v akej vážnej situácii sa Slovensko nachádza. Tvrdí, že načasovanie referenda nemohlo byť lepšie. Zároveň upozornil, že na Slovensku pribúdajú mŕtvi a nakazení a navyše sú koaliční partneri ešte aj rozhádaní. Podčiarkol, že sa vládne strany verejne vyhrážajú, že opustia koalíciu.

V úvode tlačovky Fico upriamil pozornosť na aktuálne vyhlásenia koaličných partnerov, ktorí kriticky reagujú dovoz ruskej vakcíny Sputnik na Slovensko. “Je šialené sledovať vyjadrenia niektorých členov vlády. Minister zahraničných vecí otvorene hovorí o tom, že nejaký liek, nejaká vakcína je nástrojom hybridnej vojny. Oni sa už úplne všetci zbláznili?,” kládol si rečnícku otázku Fico a ministrovi Korčokovi vzápätí za jeho utorkovú tlačovú besedu, poriadne naložil. “Všimnite si, ako sa mu triasol hlas. No podľa mňa ho dobre niekto pokefoval. Ale nebol to predseda vlády Slovenskej republiky. Ak sa niekto viac bojí telefonátu s americkým veľvyslancom, alebo cesty do Spojených štátov ako vlastného premiéra, to len svedčí o tom, v akom stave je táto vláda,” uviedol Fico.

Vyrušil ich list Krajčího

Robert Fico následne povedal, že podáva vláde pomocnú ruku súvisiacu s využitím vakcíny Sputnik V „Našou prioritou je zastaviť počet ľudí, ktorí zomierajú na túto chorobu. Našou prioritou je všade tam, kde to je rozumné, podporiť vládne kroky. Po tom, čo sa udialo včera – a my sme to podporili a podporujeme dovoz akúkoľvek vakcíny, ktorá môže pomôcť v boji proti pandémii – nás vyrušil list ministra zdravotníctva, z 1. marca, kde vyslovene oznamuje nemocniciam, že ´za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár.´ My sme na túto tému rokovali od rána a získavali sme všetky potrebné informácie. Sme presvedčení, že akonáhle štát kúpi vakcínu, a nie je to súkromná iniciatíva nejakého obchodníka, tak štát preberá zodpovednosť za to, že s nejakou mierou informácií túto vakcínu v dobrej viere kúpil, aby pomohla ľuďom v boji proti pandémii. Ak sme nakúpili registrované vakcíny od americkej alebo nemeckej spoločnosti a rovnako sa štát rozhodol kúpiť vakcíny od Ruskej federácie, ktoré nie sú registrované tak ako by si to predstavovala Európska únia, nemôže štát povedať, že to je teraz na lekárovi. Štát je ten, ktorý kúpil a ktorý musí niesť zodpovednosť,“ povedal šéf Smeru.

Pripravíme novelizáciu zákona o liekoch, navrhuje Smer

Robert Fico si myslí, že je úplne jedno, akou vakcínou sa ľudia nechajú zaočkovať, nemôžu byť rozdielne prístupy. Dnes platí zákon o liekoch z roku 2011. Smer pripomína, že podporil v roku 2020 jednu z novelizácii tohto zákona, kde sa hovorí, že v období od 26. mája 2020 do 25. mája 2021 sa niektoré obmedzujúce ustanovenia zákona o liekoch nepoužívajú„My preto navrhujeme vláde, lebo vláda sa na tom nedohodne, že my pripravíme novelizáciu tohto zákona, kde povieme po prvé – poďme predĺžiť túto lehotu, aby neskončila 25. mája 2021, pretože je evidentné, že 25. mája nebude po pandémii; druhý krok – musíme jasne povedať, že pokiaľ ide o prístup k vakcíne, ten prístup je rovnaký,“ dodal.

Podľa Smeru sú dve možnosti takejto legislatívnej úpravy. Buď tú iniciatívu strana urobí v podobe poslaneckého návrhu, pričom ale bude očakávať skrátené legislatívne konanie od vlády. Prípadne počas najbližšej schôdze parlamentu cez pozmeňujúci návrh.

Zdroj: Facebook Robert Fico

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy