eReport.sk
Robert Fico (uprostred) počas tlačovky. Foto: fb/r.fico

VIDEO Chce vláda zatvoriť ľudí v ich príbytkoch? Fico Matovičovi: Čaba, už neblázni!

Trnavská firma Eurolab Lambda pri nákupe antigénových testov pre štát zarobila “milióny” eur, nie “stotisíce” eur, ako tvrdil jej štatutárny zástupca. Uviedli to na tlačovej besede predstavitelia opozičnej strany Smer-SD po pondelkovom poslaneckom prieskume na finančnej správe.

Cieľom poslaneckého prieskumu bolo podľa exministra financií Ladislava Kamenického zistiť, či je pravdou to, čo tvrdí firma. “Musím povedať, že pán Krajčovič (konateľ firmy, pozn. TASR) vo svojich vyhláseniach klamal, lebo na testoch sa zarobili milióny eur. Nebudem konkretizovať, koľko to bolo,” spresnil Kamenický s odkazom na daňové a colné tajomstvo.

Smer tvrdí, že nešlo o najlacnejšiu ponuku

Predseda Smeru-SD Robert Fico a Kamenický 23. novembra informovali, že absolvovali stretnutie s (vtedajšou) prezidentkou finančnej správy Danielou Klučkovou. Témou novembrového stretnutia bolo preclenie antigénových testov spoločnosťou Eurolab Lambda.

Predseda strany Smer-SD 16. novembra upozornil, že zmluva na nákup antigénových testov, ktoré sa použili pri celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19, medzi Správou štátnych rezerv (SŠHR) SR a trnavskou firmou Eurolab Lambda je nezákonná, pretože v čase podpisu prvej zmluvy mala spoločnosť dlh voči Sociálnej poisťovni. Firma podľa Fica uspela aj napriek tomu, že jej ponuka nebola najlacnejšia a existujú jasné prepojenia na vládne OĽANO, SaS a Sme rodina.

Fico: Jasné prepojenie na vládnych politikov

 “Firma Eurolab Lambda hrubo porušila zákon o verejnom obstarávaní. Spoločnosť mala dlžobu v Sociálnej poisťovni a nemohla byť vo verejnej súťaži. Klamala však, že dlh voči poisťovni nemá,” skonštatoval Fico s tým, že za takýchto podmienok nemohlo dôjsť k podpisu kontraktu so SŠHR. Šéf Smeru-SD zároveň upozornil, že ide o malú trnavskú firmu a pri obstarávaní uspela, aj keď nedala najlepšiu ponuku. “Firma má aj jasné prepojenie na vládnych politikov,” tvrdil v novembri Fico.

Transparency: Výhrady sa nepreukázali ako vážne

Transparency International Slovensko (TIS), ktoré preverilo tender na nákup antigénových testov tvrdí, že štát testy kúpil lacnejšie, ako mnohé iné krajiny. Fico v tejto súvislosti označil mimovládku za zločineckú organizáciu. “Súťaž bola vzhľadom na veľmi rýchlu potrebu nákupu síce limitovaná, ale štátne rezervy si vyberali z deviatich cenových ponúk a vyhrali najlepší. Prepojenosť hlavného dodávateľa, trnavskej firmy Eurolab Lambda na premiéra či vládnu koalíciu a jej vplyv na tender, nemá podľa našich zistení žiadny reálny základ,” konštatovalo TIS.

V blogu združenie taktiež píše, že pochybnosti, ktoré stavajú tender do negatívneho svetla, vyvolali aj otázky o možných prepojeniach premiéra Igora Matoviča (OĽANO) na spoločnosť Eurolab Lambda, ako aj ich podlžnosť voči Sociálnej poisťovni. “V realite sa tieto výhrady z nášho pohľadu nepreukázali ako vážne, keďže trnavská firma je exkluzívnym dodávateľom kórejských testov na Slovensku, čo nám potvrdil aj priamo ich výrobca,” uviedlo TIS. Problém s omeškaním odvodov do Sociálnej poisťovne podľa neho SŠHR aj firma vysvetlili tým, že dlžoba bola uhradená ešte pred podpisom zmluvy zo 16. októbra.

Strana OĽaNO na poslanecký prieskum reagovala tak, že potvrdil transparentnosť a výhodnosť dovozu testov.

Fico: Matoviča strážia ako národný poklad

Predseda Smeru poukázal napríklad aj na nejasnosti pri nastavovaní pravidiel pre tzv. pendlerov. “Byť pendlerom, tak sa obesím!”, komentoval v tejto súvislosti konanie vlády a správanie samotného premiéra, pričom spomenul aj problémy, ktoré sa týkajú otvorenia škôl.

Fico na tlačovke zopakoval výhrady voči vláde a poukázal na situáciu, do ktorej sa Matovič dostal: “Ako dopadol Matovič? Je skrytý ako potkan, vozí sa na pancierovanom aute a pred jeho rodinným domom stoja po zuby ozbrojení kukláči, policajti, ktorí chránia tento dom, ako keby tam bol nejaký národný poklad. Takto dopadol celý Igor Matovič!”

Vláda vraj dostane možnosť zatvoriť vás doma

Expremiér upozornil aj na snahu predsedu vlády predĺžiť núdzový stav: “Na začiatok by som povedal Matovičovi: Csaba už neblázni! Pravdepodobne už zajtra sa bude v parlamente rokovať v skrátenom legislatívnom konaní o novelizácii ústavného zákona o bezpečnosti štátu, keďže bol dnes (7.12.) prijatý vládou SR. . Na základe tejto novelizácie má NR SR na návrh vlády rozhodnúť o tom, či bude možné predĺžiť núdzový stav o ďalších 40 dní, a to aj opakovane. Pýtame sa – načo a prečo má byť vôbec núdzový stav predĺžený?! ,” pýta sa Fico.

“On ho potrebuje predlžovať iba preto, aby obmedzoval základné slobody a práva ľudí. Pre nič iné to nerobí. Smer bude veľmi tvrdo oponovať tento návrh v NRSR, tak ako oponujeme všetky nezmysly, ktoré nasúkali do ústavy. Všimnite si ústavný návrh, ktorý dá možnosť vláde zatvoriť vás vo vlastnom dome! To všetko ide o takého nevídaného rozsahu, že toto si nedovolil možno ani komunistický režim,” podčiarkuje Fico.

Reakcia na Radu prokurátorov

Šéf Smeru sa vrátil aj ku podaniu prokurátorky Krajskej prokuratúry v Bratislave Kataríny Kučerkovej v súvislosti s ktorým, ako tvrdí, už podal trestné oznámenie na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka. Na situáciu už reagovala aj Rada prokurátorov, ktorá tvrdí, že Fico klame a hrubo zavádza. “Je to trápne,” reagoval šéf Smeru na reakciu Radu prokurátorov a zopakoval slová zo svojej predošlej tlačovky. Podľa Ficových slov z reakcie Rady prokurátorov zrejme vyplýva, že naozaj chcú zmeniť prokuratúru na štátne zastupiteľstvo, pričom narážal na pozmeňovací návrh, ktorý predkladá poslanec za SaS Alojz Baránik.

Zdroj: tasr, fb/r.fico

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Chce vláda zatvoriť ľudí v ich príbytkoch? Fico Matovičovi: Čaba, už neblázni!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti