eReport.sk
Babiš pripomenul Klausov výrok
Bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus. Zdroj: tasr

VIDEO Exprezident Klaus šokuje: Prichádza k útoku štátnej moci na slobodu, demokraciu a práva!


Bývalý český prezident a relatívne kontroverzná postava českého verejného života Václav Klaus st. prišiel s videovyhlásením, ktoré pravdepodobne nenechá chladným žiadneho českého občana a ktoré nám pripomína vyhlásenia slovenských opozičných politikov. Nepozdáva sa mu totižto tamojšia novela pandemického zákona, ktorá vraj dáva obyčajným ministerským úradníkom do rúk až priveľkú moc.

„V týchto chvíľach dochádza k mimoriadnemu útoku štátnej moci na slobodu, demokratické usporiadanie a ústavou chránené práva,“ vyhlásil Klaus st.

Skrátený legislatívny proces

Slovensko nám na tomto videu pripomína aj spôsob, akým sa česká vláda snaží zákony týkajúce sa pandémie koronavírusu prijať – ide totižto o obdobu skráteného legislatívneho konania. Naviac, za porušenie pandemických opatrení vláda podľa Klausa chce ukladať drakonické tresty a hovorí vo všeobecnosti aj o obmedzovaní ústavou chránených základných občianskych slobodách. Na svoje si podľa Klausa prídu aj ministerskí úradníci, ktorým podľa neho dáva novela až priveľa moci.

Zdroj: TikTok/vaclavklaus

„Novela pandemického zákona dáva do rúk ministerských úradníkov možnosť zavedenia faktického vojnového stavu a zmrazenia života bez schválenia vládou a parlamentom,“ tvrdí Klaus st.

Zásah do deľby moci?

Ústava ČR okrem základných práv garantuje napríklad aj deľbu moci, ktorá je v Česku podobne jasne rozdelená a do ktorej sa v demokratických zriadeniach zásadne nezasahuje. Klaus však tvrdí, že v prípade českej novely pandemického zákona sa to deje: „Má byť behom niekoľkých hodín urobený radikálny zásah do deľby moci, obmedzenie nezávislosti justície a posilnenie represívnych funkcií štátu, pri čom je toto ponáhľanie sa odôvodňované údajnou hrozbou jesennej, zdôrazňujem jesennej vlny ochorenia covid-19.“

„Útoky na slobodu boli vždy vedené pod zámienkou vyšších cieľov“

Klaus st. upozorňuje Čechov, aby sa nenechali oklamať zámienkami, ktoré navonok v súvislosti s novelou prezentuje vláda premiéra Petra Fialu (ODS). „Útoky na slobodu boli vždy v histórii vedené pod zámienkou, alebo zásterkou vyšších cieľov. Nedovoľme, aby pod zámienkou ochrany zdravia obyvateľov dostali vybrané ministerské aparáty do rúk takúto represívnu moc,“ uzavrel Klaus st.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Exprezident Klaus šokuje: Prichádza k útoku štátnej moci na slobodu, demokraciu a práva!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: