eReport.sk
Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie k referendu
Zuzana Čaputová Foto: tasr

VIDEO Čaputová o „pošte“ od Smeru: Referendové otázky sa nesmú vzájomne podmieňovať!

Navrhnuté referendové otázky od strany Smer-SD sa vzájomne podmieňujú, čo zákon neumožňuje. V stredajšom vyhlásení to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zdôraznila, že vypíše referendum s akoukoľvek otázkou, ak bude v súlade s Ústavou SR. Na prezidentku už reagoval šéf Smeru Robert Fico. Jeho stanovisko sme zverejnili v samostatnom článku.

 „Otázky sú sformulované tak, že ak dopadne dobre prvá otázka, tak potom platí druhá otázka. Neviem si predstaviť väčší príklad vzájomnej podmienenosti, ako je táto,“ vyhlásila Čaputová. Odkázala pritom na zákon o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý takúto formuláciu referendových otázok vylučuje.

Ak by dostala iba prvú otázkou, referendum by vypísala

Prvá otázka navrhnutá Smerom-SD do petičnej akcie sa podľa prezidentky týka toho, či si občania želajú zmeniť ústavu tak, aby sa mohlo referendum skrátiť volebné obdobie. V druhej otázke sa chceli pýtať, či v prípade platnosti výsledku v prvej otázke si želajú vypísanie predčasných volieb voči konkrétnemu parlamentu.

Prezidentka dodala, že ak by dostala petíciu iba s prvou otázkou, vypísala by ho. Po prípadnej zmeny ústavy by tiež nemala problém ani s druhou otázkou. Odporúča však pri príprave akejkoľvek petičnej akcie smerujúcej k referendu, aby organizátori otázky konzultovali s ústavnými právnikmi. „Vytvárajú sa totiž veľké očakávania verejnosti, tlak na prezidentku, dávajú sa ultimáta, čo je úplne absurdné,“ podotkla.

Čaputová: Prezident nie je právnou poradňou

Hlava štátu tiež skonštatovala, že prezident nie je právnou poradňou. K téme sa podľa svojich slov vyjadruje len preto, že na Slovensku rezonuje, ale aj z rešpektu k ľuďom, ktorí podpísali na jar petíciu za vyhlásenie predčasných volieb.

VIDEO Prezidentka: Referendové otázky sa nesmú vzájomne podmieňovať

Líder Smeru-SD Robert Fico nedávno informoval, že predsedníctvo strany schválilo otázky, ktoré sa týkajú petičnej akcie na vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách. V sprievodnom liste požiadali prezidentku, aby sa vyjadrila, či sa v súvislosti s otázkami obráti na Ústavný súd SR. Avizoval, že prípadnú petičnú akciu na podporu referenda bude organizovať Smer-SD.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico (Smer-SD).
  2. Igor Matovič počas predvolebnej kampane.
  3. Robert Fico na snímke z videa.
  4. Robert Fico (Smer-SD) a Juraj Šeliga (Za ľudí).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Čaputová o „pošte“ od Smeru: Referendové otázky sa nesmú vzájomne podmieňovať!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti