eReport.sk
Irena Bihariová.
Irena Bihariová. Foto: fb//bihariova.irena

VIDEO Bihariová o protestujúcich: Nazvala ich ukričancami, ktorí vyťahujú každý deň nové nepravdy


Verejné zhromaždenie Za očkované Slovensko nemá za cieľ stavať na uliciach dva znepriatelené politické tábory, ale povzbudiť očkovaných ľudí, ktorí svoje obavy a neistoty z vakcinácie prekonali a prispeli tým k budovaniu kolektívnej imunity na Slovensku. V diskusii na TASR TV to povedala predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová na margo plánovaného piatkového (30.7.) zhromaždenia v Bratislave.

Zdôraznila, že ak má očkovanie na Slovensku podporu väčšiny populácie, nemala by to byť väčšina mlčiaca. „Ak necháme hovoriť iba skupinu ukričancov, ktorí sa neštítia vyťahovať každý deň nové nepravdivé správy o tom, ako niekomu vakcína ublížila, a tie prípady sú nepotvrdené, tak budú zneisťovať ľudí ďalej,“ tvrdí predsedníčka PS.

K očkovaniu treba pristupovať ako k odbornej téme

Na Slovensku je podľa nej množstvo ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemôžu dať očkovať a široká skupina ďalších, ktorí váhajú. Za najlepšiu odpoveď na neistotu považuje racionálnu a komplexnú informačnú kampaň doplnenú možnosťou pred rozhodnutím o očkovaní otestovať svoj zdravotný stav.

Poukázala na to, že k očkovaniu by sa malo pristupovať ako k odbornej téme súvisiacej s bojom proti pandémii a nesnažiť sa na jej základe polarizovať spoločnosť.

Rozhodnutiu v súvislosti s pápežom vraj rozumie

Progresívne Slovensko podľa nej napriek čiastkovým výhradám akceptuje novelu zákona, ktorá umožní pri definovaní protipandemických opatrení v ohrozených okresoch zohľadňovať údaje z digitálnych covid preukazov. „Už v núdzovom stave sme museli zniesť určité obmedzenia. Tie prichádzajú na základe vedeckých dát a potvrdenia, že prichádza k ohrozeniu verejného zdravia. A vtedy sa musí na osoby, ktoré sú zraniteľnejšie práve preto, že neabsolvovali očkovanie, uplatniť prísnejšia ochrana ich zdravia,“ povedala s tým, že je to v ich záujme. Rozumie preto aj rozhodnutiu, že na septembrové stretnutia s pápežom Františkom budú mať prístup iba zaočkovaní.

Na druhej strane, príprava štátu na tretiu vlnu pandémie podľa nej nedostatočne zohľadňuje skúsenosti z prvých dvoch vĺn. „Mám pocit, akoby to na politickej scéne nikoho až tak netrápilo, že sa spoliehame, že cez to nejako preplávame.“ Dodala, že politická reprezentácia sa viac venuje vzájomným bojom ako boju s pandémiou a pandemické problémy len tlačí pred sebou.

Protest v Bratislave opäť rozdelil spoločnosť:

  1. Michal Truban vo volebnej centrále koalície PS-Spolu.
  2. Eduard Heger
  3. Matúš Vallo
  4. Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády SR v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 pred Prezidentským palácom 29. júla 2021 v Bratislave.
  5. Irena Bihariová (uprostred) počas tlačovky PS.
  6. Eduard Heger (OĽANO)
  7. Kde sú teraz tí slušní?

Bihariová prostredníctvom sociálnej siete zverejnila videopozvánku na verejné zhromaždenie Za očkované Slovensko, ktoré sa koná zajtra, teda 30. júla 2021 na Námestí Slobody v Bratislave.

„Nemôžeme dopustiť, aby 200 antivaxerských ´tribunálov´, burcovaných časťou populistických politikov, určovalo spoločenský diskurz k témam, na ktoré síce nemajú erudíciu, no zjavne im nechýba odvaha kontrovať vedeckej obci a výsledky jej práce v oblasti vývoja vakcín demagogicky označovať za ´nástroje očkovacieho fašizmu´. Tolerovali sme to roky v iných témach, no v tejto ide o zdravie, životy a bezpečnosť nás všetkých,“ píše okrem iného v statuse k videu šéfka PS.

Zdroj: fb/bihariova.irena

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Bihariová o protestujúcich: Nazvala ich ukričancami, ktorí vyťahujú každý deň nové nepravdy

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne