eReport.sk
Vladimír Bajan v našom štúdiu.
Vladimír Bajan v našom štúdiu. Zdroj: eReport.sk

VIDEO Bajan pre eReport: Rezignovali sme na odbornosť! Verím, že temná doba samospráv sa voľbami skončí!

Bývalý predseda Bratislavského samosprávneho kraja a bývalý starosta Petržalky Vladimír Bajan vidí v nadchádzajúcich komunálnych, župných a parlamentných voľbách príležitosť na zmenu, ktorá do samospráv prinesie väčšiu odbornosť a skúsenosť. V parlamentných voľbách by sa mohol konkrétne zmeniť prístup vlády a parlamentu k samosprávam, ktoré si teraz podľa Bajana aj kvôli vládnym krokom zažívajú temnú dobu. Ročne prídu kvôli opatreniam ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) až o 300 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).
 2. Lekári otvorili pandorinu skrinku
 3. Parkovanie je dlhodobým a veľkým problémom
 4. Blaha o rozhodnutí Nemecka
 5. Matovič trpí spasiteľským komplexom
 6. Eduard Chmelár v štúdiu eReportu.
 7. Michal Kaliňák
 8. Branislav Becík, starosta

„Ak budú padať fabriky jedna za druhou, aj živnosti a všetko podobné, ľudia budú hľadať v meste oporu, že si tam možno budú hľadať zamestnanie. Veľký problém bude so zdravotnou službou, ak naozaj tých 2 tisíc lekárov bude mať problém a sú rozhodnutí odísť. Máme tu sociálne služby, domy dôchodcov, domovy sociálnych služieb, školy a škôlky,“ upozorňuje skúsený komunálny politik.

Vážna kritika Valla

Veľmi kritický postoj má Bajan k bratislavskému primátorovi Matúšovi Vallovi. Ten výrazne zvýšil počet zamestnancov na magistráte, čo mesačne aj ročne stojí hlavné mesto nemalé peniaze. „Dlhová služba hlavného mesta je tragická, na magistráte je cez tisíc zamestnancov,“ podotkol Bajan. Chybou je podľa neho vo všeobecnosti hlavne to, že sa na dôležité komunálne pozície dostávajú ľudia bez patričných skúseností. „Obávam sa, že sme rezignovali na odbornosť a ideme po povrchu. Predovšetkým v mestách to chce oveľa väčšiu skúsenosť,“ dodal.

Virtuálne politické strany

Na Slovensku máme oficiálne registrovaných cez 200 politických strán, z ktorých však väčšina nedisponuje patričnou členskou základňou. Následkom toho je podľa Bajana to, že tieto strany neponúkajú dostatočne kvalitných kandidátov. Minulosť však ukázala, že dobrým a efektívnym marketingom vedia spraviť primátorov, starostov a županov aj z nekvalitných kandidátov.

Exžupan poukazuje taktiež na veľké množstvo poslancov, napríklad v bratislavskom kraji, ktorí taktiež vytvárajú celkom širokú kapitolu rozpočtu. „Len na poslancov dávame 10 miliónov ročne, takže treba hľadať tú efektívnosť aj doma,“ konštatuje Bajan.

Hegerova vláda komplikuje samosprávam život

V ťažkej situácii nepomáha ani vláda, ktorá veľkú časť nákladov svojich opatrení prenáša na samosprávy. Tie už na covid museli vynaložiť veľa prostriedkov, pričom mnohým obciam ešte nebolo nič vrátené. „Matovičovými zákonmi príde samospráva budúci rok o 300 miliónov eur,“ upozorňuje Bajan s tým, že samosprávy majú aj taký typ nákladov, na ktoré musia nájsť prostriedky bez ohľadu na okolnosti.

Iné náklady zas nie sú prenositeľné na ľudí tak, ako si to vláda predstavuje: „Náklady na kúrenie nemôžete preniesť na našich starúšikov, ktorí sú v domovoch dôchodcov a majú dôchodok 230 eur.“

Potešujúca pre komunál nie je ani hrozba rozpočtového provizória, ktorá je pri existencii menšinovej vlády zrejmá. „Ak pôjde štát do rozpočtového provizória, ohrozené bude podávanie európskych projektov,“ dodal.

V relácii Bez cenzúry s Rasťom Ekkertom sa dozviete:

 • Ako vníma proces blížiacich sa volieb?
 • Prečo sme podľa neho v spoločnosti rezignovali na odbornosť?
 • Ako poslanci Národnej rady SR komplikujú život samosprávam?
 • Aká má byť postupnosť jednotlivých opatrení?
 • Aké problémy prináša samosprávam energetická kríza?
 • Ako by mohla vyzerať reforma samospráv?

Zdroj: tv.ereport.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Bajan pre eReport: Rezignovali sme na odbornosť! Verím, že temná doba samospráv sa voľbami skončí!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti