eReport.sk
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Foto: tasr/ap

Veľkorysá ponuka? Lukašenko: Jadrové zbrane môžu byť pre všetkých. TOTO je však podmienka!

Veľkorysá ponuka? Jadrové zbrane môžu byť dostupné pre všetkých, ak sa akákoľvek krajina chce pridať do Zväzového štátu Ruska a Bieloruska. Vyhlásil to bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v rozhovore zverejnenom v nedeľu večer.

Veľkorysá ponuka?

Rusko minulý týždeň pokročilo vo svojich plánoch rozmiestniť taktické jadrové zbrane v Bielorusku. Ide pritom o vôbec prvé rozmiestnenie takýchto zbraní mimo Ruska od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991, čo znepokojilo Západ.

Príde k zjednoteniu?

V rozhovore pre ruskú štátnu televíziu Lukašenko uviedol, že treba strategicky pochopiť, že Minsk a Moskva majú jedinečnú príležitosť zjednotiť sa. Bieloruský líder je pritom spomedzi susedných krajín najbližším spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Nikto nie je proti tomu, aby Kazachstan alebo iné krajiny mali s Ruskou federáciou rovnako blízky vzťah, ako máme my,“

povedal Lukašenko.

„Ak sa niekto bojí… tak je to veľmi jednoduché. Pripojte sa k Zväzovému štátu Ruska a Bieloruska. To je všetko – jadrové zbrane budú pre všetkých,“ dodal. Zdôraznil, že ide o jeho postoj, nie postoj Ruska.

Zväzový štát

Rusko a Bielorusko sú formálne súčasťou zväzového štátu, teda aliancie týchto dvoch bývalých sovietskych republík. Rusko použilo územie Bielorusko aj na spustenie svojej invázie na Ukrajinu vlani vo februári. Rusko-bieloruská vojenská spolupráca odvtedy zosilnela a na území Bieloruska sa tiež konajú spoločné vojenské cvičenia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.
  2. Z niekdajšieho spojenca kritik?

Bieloruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že do krajiny dorazila z Ruska ďalšia jednotka mobilných raketových systémov zem-vzduch S-400. Tieto systémy budú podľa rezortu čoskoro pripravené na nasadenie do bojovej služby.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľkorysá ponuka? Lukašenko: Jadrové zbrane môžu byť pre všetkých. TOTO je však podmienka!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php