eReport.sk
Generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik.
Generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik. Foto: tasr

V košickej nemocnici je situácia vážna: Lekári sa musia rozhodovať, kto sa dostane na prístroje!


KOŠICE – Situácia v druhej najväčšej nemocnici na Slovensku je veľmi vážna, TASR o tom informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice Monika Krišková. Lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 sú obsadené takmer na 90 percent, lekári sa musia rozhodovať, kto sa dostane na prístroje.

Momentálne majú hospitalizovaných 232 pacientov s ochorením COVID-19. „Voľných lôžok ostáva len pár. Výrazne sa však zhoršuje situácia s kritickými pacientami, ktorých je štvrtina,“ povedal generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik s tým, že na umelej pľúcnej ventilácii (UPV) je 13 pacientov, ďalších 26 potrebuje vysokoprietokový kyslík. High flow kyslíkových prístrojov ostáva v UNLP voľných už len niekoľko, pre vážne chorých pacientov. „Je to naozaj vážne – rozhodovať, kto sa dostane na prístroje. Sme opäť v situácii, že musíme zvažovať okolnosti a zdravotný stav pacienta.“

Kapacity nemôžu zvyšovať donekonečna

Denne prijímajú na hospitalizáciu od 20 do 40 nových pacientov. Ďalšej reprofilizácii a reorganizácii pracovísk na Rastislavovej ulici sa podľa jeho slov nevyhnú. „Kapacity covidových lôžok však nemôžeme zvyšovať donekonečna, pokiaľ chceme naďalej zabezpečovať aj takzvanú bielu medicínu pre necovidových pacientov,“ skonštatoval.

Vo väčšine prípadov ide o nezaočkovaných pacientov

Vekový priemer pacientov s ochorením COVID-19 je u žien 62 rokov, u mužov 58 rokov. Ako povedal výkonný riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa, čoraz viac pribúdajú aj mladšie ročníky. Zaznamenávajú úmrtia pacientov a mimoriadne ťažké stavy u ľudí tesne nad 50 rokov. Vo väčšine prípadov ide o nezaočkovaných pacientov.

„Pomer neočkovaných a očkovaných pacientov je k dnešnému dňu v UNLP 80 percent neočkovaní a 20 percent očkovaní. Prvýkrát sme na UPV zaznamenali plne zaočkovaného pacienta, absolvoval očkovanie dvomi dávkami vakcíny AstraZeneca. Všetci ostatní pacienti, ktorí sú na UPV v UNLP, sú neočkovaní,“ spresnil.

Z druhej vlny majú na „péenke“ vyše 20 zamestnancov

Situáciu podľa nemocnice zhoršuje aj stúpajúci počet zdravotníkov, ktorí sú v karanténnej práceneschopnosti. „Od septembra máme už takmer 90 zamestnancov v karanténe. Len za uplynulé dva novembrové týždne stúpol tento počet o viac než 50 zdravotníkov. Z druhej vlny máme stále práceneschopných viac než 20 zamestnancov, ktorí majú postcovidové následky, a preto si ich zdravotný stav vyžaduje ďalšiu liečbu,“ doplnil Slávik.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)
  2. Delta variant, covid, koronavírus

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V košickej nemocnici je situácia vážna: Lekári sa musia rozhodovať, kto sa dostane na prístroje!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: