eReport.sk
Matematik Richard Kollár. Foto: YouTube

Matematik Kollár nemá dobré správy: Toto sa deje okolo nás v týchto dňoch. Nie je to dobré obdobie, vôbec!

Dosiahli sme už vrchol delty, alebo ešte stále krivka stúpa? Podľa odborníkov sme v období, keď sa s deltou stretne každý. Mnohí sa už stretli, iných to vraj ešte len čaká. Matematik Richard Kollár ozrejmuje, prečo to tak je a prečo sa každý neinfikuje.

Covid posledné týždne bičuje Slovensko. Odborník na čísla vysvetľuje, prečo sa toto celé deje. „Je obdobie, keď je ťažké sa s vírusom nestretnúť a nenakaziť, či žijete v Gabčíkove alebo v Ružinove, v Tornali alebo v Starej Bystrici. Musíme preto urobiť spoločne veľa. Prosím, keď už preto niekto neurobí ten základný krok, a všetci vieme, ktorý to je, a ohrozí tak seba, svojich blízkych a ostatných okolo, tak aspoň nech neútočí na druhých, a neobviňuje ich z vlastnej chyby,“ prihovára sa občanom Slovenska.

Hlavne však vo svojom statuse prosí ľudí, aby neútočili na zdravotníkov. „Neútočte na tých, ktorí robia všetko, čo môžu preto, aby vám zachránili zdravie a váš život. Zachraňujú vás napriek tomu, že vedia, že sami ste pre záchranu urobili oveľa menej, ako ste mohli.“

Akú máme šancu sa infikovať?

Prečo je teda situácia tak ťažká a prečo sa každý s vírusom asi v tomto období stretne? A prečo sa teda všetci neinfikujú? Aj na to má matematik Kollár odpoveď.

„Chráni nás náš imunitný systém. Ten sa proti infekcii koronavírusom posilní zásadne dvomi spôsobmi – vakcináciou a prekonaním ochorenia. Následne s odstupom času potom toto zlepšenie imunitnej odpovede na prípadnú infekciu zase mierne slabne,“ tvrdí.

Podľa neho existujú dve teórie, ktoré hovoria o tom, ako prebieha boj imunitného systému s vírusom. „V tej prvej, optimistickej, nás vakcína chráni 100% pred slabšími vírusovými náložami, a ochrana slabne, keď je nálož silnejšia. Je jedno, koľkokrát sme vírusu exponovaní, ide len o veľkosť nálože, s ktorou sa stretneme,“ prináša jednu možnosť.

Vzápätí pridáva ale aj druhú teóriu, ktorá lepšie zodpovedá priebehu pandémie. A na lepšie vysvetlenie si prináša príklad s kartami – žolíkovými, či tarot. „Imunitnú ochranu si v tomto modeli predstavte ako prekladanie žolíka v balíčku kariet. Každé prekladanie je kontakt s určitou dávkou vírusu v prostredí okolo nás, pri vysokej náloži prekladáte hneď niekoľkokrát, či veľakrát. Aj rúško znižuje počet tých prekladaní, samozrejme. Preložiť žolík v tomto prípade znamená, že sa infikujete po kontakte s vírusom. Vírus sa množí a vy podľa vášho veku a zdravotného stavu s vírusom bojujete,“ vysvetľuje obrazne. V tomto prípade opäť pomôže vakcína, či prekonané ochorenie COVID-19 v minulosti. „Tie znižujú šancu na vážnejší priebeh a smrť (tam zásadne). Tohto žolíka nik z nás nechce.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová
  2. Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)
  3. Generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik.

„Ako všetci vieme, preložiť žolíka v štandardnom balíčku kariet len tak, to je veľké šťastie. Ale tiež máme skúsenosť, že pri prekladaní každý deň 10-krát, sa to každému skôr či neskôr pošťastí. A to v kontexte tejto pandémie nie je dobrá správa. Avšak čím viac infikovaných okolo nás, tým častejšie prekladáme,“ ostáva v kartárskej terminológii, ktorá je mnohým Slovákom blízka.

Vakcináciou podľa neho ale balíček kariet zväčšujeme, očkovanie nám pridáva nové a znižuje tak šancu sa infikovať pri každom kontakte. „Lenže, ako to býva, časom sa niektoré karty strácajú, až je balíček malý a vy ten žolík časom prekladáte s veľkou pravdepodobnosťou. Zrazu je okolo nás veľa ľudí so samými žolíkmi,“ pokračuje Kollár. Lekári a zdravotníci na infekčných oddeleniach majú podľa neho balíček s milión kartami, a nie sú v ňom takmer žiadni žolíci. „Lenže viacerí z nás majú len štandardný balíček, ktorý sme si rozšírili o tarokové karty očkovaním. Ale zmenšuje sa, karty sa strácajú a prekladáme stále častejšie. Čiže ešte raz. Tento koronavírus je silný súper a COVID-19 je hnusná choroba. Všetci sa s infekciou v tomto období stretneme. Niektorých to posilní, ak majú šťastie a prekladajú samých dolníkov a horníkov. Niektorí s malým balíčkom to však schytajú so žolíkom aj na prvé-druhé preloženie.“

„Toľko teda k tomu, čo sa pravdepodobne deje okolo nás v týchto dňoch. Nie je to dobré obdobie, vôbec,“ ukončil nie veľmi optimisticky svoj status.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matematik Kollár nemá dobré správy: Toto sa deje okolo nás v týchto dňoch. Nie je to dobré obdobie, vôbec!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre