eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Situácia v nemocniciach v Prešovskom kraji je kritická. Voľné sú už len 2 lôžka s ventiláciou!

Nemocnice v Prešovskom kraji hlásia podľa ministerstva zdravotníctva kritický stav. V regióne sú k dispozícii už iba dve voľné lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu.

S poskytovaním zdravotnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19 majú preto pomôcť aj špecializované ústavy.

Nemocnice z Prešovského kraja hlásia v obsadenosti tieto čísla: 
– 93% obsadenosť lôžok s napojením na kyslík (zo 508 je obsadených 473),
– 95% obsadenosť lôžok s napojením na high-flow (zo 43 je obsadených 41),
– 96% obsadenosť lôžok s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (z 53 je obsadených 51 lôžok).

„V uplynulom týždni si vyžiadalo prevoz do iných nemocníc 165 pacientov, z nich 35  si vyžadovalo podporu umelej pľúcnej ventilácie. Situáciu s mojím tímom veľmi pozorne sledujem,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.„V Prešovskom kraji je obmedzená tzv. biela starostlivosť pre vysoký počet pacientov s ochorením COVID-19. Zákroky, ktorých presun nespôsobí zhoršenie zdravotného stavu pacienta, sa z dôvodu naplnenosti kapacít termínujú na neskoršie dátumy. Ubezpečujeme však, že každý, kto  potrebuje akútnu zdravotnú starostlivosť, ju aj dostane,“ vysvetľuje štátny tajomník rezortu zdravotníctva Kamil Száz. 

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s krajskými koordinátormi v kooperácii s Prešovským samosprávnym krajom a nemocnicami pristupuje v predstihu k potrebným opatreniam a z dôvodu vážnosti situácie v prešovskom regióne zapája od dnešného dňa (pondelok) aj špecializované ústavy do pomoci v súvislosti s poskytnutím lôžok, kde si pacientov stav vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie. „Všetky zdravotnícke zariadenia v regióne sme požiadali, aby maximalizovali svoje kapacity pre pacientov s ochorením COVID- 19 nad kapacity uvedené v III. fáze reprofilizácie. Pripravujeme zapojenie aj mimorezortných zdravotníckych zariadení,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom vyzýva ľudí, aby sa neodkladne zaočkovali. Očkovanie chráni pred vážnym priebehom ochorenia COVID-19, čím eliminuje počet pacientov v nemocniciach. Pomôžte aj Vy už veľmi vyčerpaným zdravotníkom.

Zdroj: r, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Situácia v nemocniciach v Prešovskom kraji je kritická. Voľné sú už len 2 lôžka s ventiláciou!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti