eReport.sk
Demonštranti v Izraeli, foto:tasr/ap

V Izraeli to vrie, davy protestujú proti vládnej reforme súdnictva, minister vyzýva na proti protesty!

 Izraelský minister financií Bezalel Smotrič vyzval ľudí na protidemonštrácie, ktoré budú reakciou na masové protesty proti vládnej reforme súdnictva. TASR informuje podľa agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ústava sa porušovať nebude!
  2. Zachránilo by ho náboženstvo?
  3. Čaputová šokuje
  4. Beňová reaguje na Čaputovej tlačenie na city

Výzva

„Príďte do Jeruzalema… Je nás väčšina, zdvihnime naše hlasy. Nedovolíme im, aby nám ukradli naše hlasy a našu krajinu,“ napísal krajine pravicový politik vo videu na Twitteri. Smotrič vyhlásil, že reformy justície nebudú zastavené.

Protesty

V pondelok sa po celom Izraeli konajú ďalšie masové protesty, pretože premiér Benjamin Netanjahu odvolal ministra obrany Joava Gallanta. Ako jediný minister vyzval vládu, aby začala dialóg na tému súdna reforma, a varoval, že situácia môže ohroziť národnú bezpečnosť.

Odvolá ju?

Podľa správ médií Netanjahu plánuje ešte v pondelok vystúpiť v parlamente a podľa niektorých špekulácií zrejme oznámi zastavenie návrhov justičnej reformy. Iné správy zasa uvádzajú, že časť vládnej koalície sa vyhráža podaním demisie, ak budú reformy zastavené alebo zmiernené.

Autoritatívny režim?

Izrael nemá písanú ústavu a jej úlohu plnia tzv. základné zákony, ktoré môže blokovať najvyšší súd. Túto právomoc mu chce vláda predloženou reformou obmedziť. Podľa kritikov a účastníkov masových protestov tým Netanjahuova vláda ťahá krajinu smerom k autoritárstvu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Izraeli to vrie, davy protestujú proti vládnej reforme súdnictva, minister vyzýva na proti protesty!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti