Celosvetovo boli vlani hlavnými príčinami smrti srdcové ochorenia, mozgové príhody, chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), infekcie dolných dýchacích ciest a smrteľné zdravotné problémy u novorodencov. Prvú desiatku najsmrtiacejších chorôb uzatvárajú: rakovina dýchacích ciest, demencia, hnačka, cukrovka a ochorenie obličiek. Tak ako demencia sa aj cukrovka dostala do zoznamu prvýkrát.
Alzheimerova choroba a ďalšie formy demencie sú teraz prvýkrát zaradené medzi desať hlavných príčin úmrtia ľudí po celom svete. V stredu to oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), informovala tlačová agentúra DPA.
Demencia je zaradená na siedme miesto s celosvetovo takmer pol miliónom úmrtí, spresnila WHO s odvolaním sa na štatistiku z roku 2019. V Európe a v Severnej aj Latinskej Amerike je to tretí najsmrteľnejší druh ochorenia.
Prvú desiatku najsmrtiacejších chorôb uzatvárajú: rakovina dýchacích ciest, demencia, hnačka, cukrovka a ochorenie obličiek. Tak ako demencia sa aj cukrovka dostala do zoznamu prvýkrát.
Úmrtia na cukrovku sa za desaťročie zvýšili o 70 percent a vlani dosiahol ich počet 1,5 milióna. Hovorca WHO informoval, že medzi desať hlavných príčin úmrtí v roku 2020 smeruje ochorenie spôsobené novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2, pretože úmrtí súvisiacich s pandémiou koronavírusu je zatiaľ vyše 1,5 milióna. Celosvetová priemerná dĺžka života v roku 2019 bola 73 rokov, čo je približne o šesť rokov viac než v roku 2000.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
V desiatke najsmrteľnejších chorôb sú prvýkrát tieto dve nové diagnózy