eReport.sk
Andrej Babiš, foto:tasr

V Česku sa začala na novo pojednávať kauza „Čapí hnízdo.“ Na pojednávaní je i ex premiér Babiš

Mestský súd v Prahe začal v stredu opäť pojednávať prípad údajného dotačného podvodu v kauze Čapí hnízdo, v ktorej je obžalovaný český expremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš a bývalá manažérka holdingu Agrofert Jana Nagyová. Ten istý súd oboch obžalovaných vlani v januári oslobodil, odvolací súd však rozsudok zrušil. Podľa hovorcu súdu Adama Weniga nie je vylúčené, že nový rozsudok zaznie už tento týždeň, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Racionálna politika
  2. Šimečka je klamár
  3. Majú strach zo Smeru?
  4. Putin Zelenskyj

Prvý pojednávací deň

Krátko pred začiatkom pojednávania na súd dorazili aj Babiš a Nagyová. K zrušeniu oslobodzujúceho rozsudku a začiatku opätovného pojednávania sa nechceli vyjadrovať.

Súdny senát má počas prvého pojednávacieho dňa v pláne vypočuť spracovateľov dvoch znaleckých posudkov a chce tiež vykonať listinné dôkazy, priblížil Wenig. Okrem toho by mala zaznieť výpoveď svedka, ktorého navrhla obhajoba.

Jeden zo znalcov, Vítězslav Hálek, už v kauze pred súdom vypovedal. Jeho posudok spochybnil fungovanie Farmy Čapí hnízdo, Babiš ho následne označil za podvodníka.

Pojednávanie je zatiaľ vytýčené len na stredu a štvrtok. Hovorca mestského súdu uviedol, že vykonanie navrhnutých dôkazov sa nejaví ako časovo náročné, a preto nie je vylúčené, že okrem záverečných rečí zaznie aj rozsudok.

Kauza

Podľa obžaloby bývalá manažérka spoločnosti Agrofert Jana Nagyová požiadala o dotáciu 50 miliónov českých korún (približne dva milióny eur) na stavbu multifunkčného centra Farmy Čapí hnízdo, ktorá bola určená pre malé a stredné podniky.

Majiteľ Agrofertu Andrej Babiš preto údajne na prelome rokov 2007 a 2008 zaistil vyňatie spoločnosti z holdingu Agrofert a jej akcie previedol na svoje deti a partnerku. Po určitom čase sa firma opäť stala súčasťou Agrofertu.

Tieto prevody akcií boli podľa štátneho zástupcu účelové s cieľom získať dotáciu, na ktorú by inak firma nemala nárok. Prvostupňový rozsudok skonštatoval, že účelovosť tohto kroku sa jednoznačne nepreukázala.

Problémy

Odvolací súd však tento rozsudok zrušil a skritizoval prístup prvostupňového súdu k analýze a spracovaniu dôkazov. Niektoré z nich podľa Vrchného súdu opomenul a k hodnoteniu iných pristúpil selektívne.

Výsledkom sú vzájomné rozpory, nelogické zistenia a až hypotetické či tendenčné závery. Postup trestného senátu označil za nepresvedčivý a nedôsledný.

Zdroj: (spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová) tasr, teraz


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Česku sa začala na novo pojednávať kauza „Čapí hnízdo.“ Na pojednávaní je i ex premiér Babiš

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie