eReport.sk
Český premiér Petr Fiala
Český premiér Petr Fiala bude aj naďalej šéfovať ODS. Zdroj: tasr

V Česku nič nové: Fiala zostáva predsedom ODS, Okamura bude aj naďalej šéfovať SPD


Slovensko, respektíve Hlas-SD čaká po prezidentských voľbách voľba šéfa vládnej strany. Petra Pellegriniho, ktorý sa stane novou hlavou štátu, bude musieť niekto nahradiť v pozícii šéfa Hlasu-SD. Kým hlasákov voľba svojho nového predsedu strany ešte len čaká, v susednom Česku majú dve strany už jasno. Premiér Petr Fiala zostáva predsedom ODS, Tomio Okamura bude aj naďalej šéfovať SPD.

ODS si vybralo cestu, ktorú ponúka práve Fiala

Česká vládnuca Občianska demokratická strana (ODS) i opozičná Sloboda a priama demokracia (SPD) majú staronových predsedov, ktorí na dnešných kongresoch obhájili svoje posty. Informoval o tom podľa TASR portál Novinky.cz. Na kongrese ODS v Ostrave získal Fiala 424 hlasov od 525 prítomných delegátov (necelých 81%).

Pred dvoma rokmi Fiala vo voľbe predsedu, keď taktiež nemal protikandidáta, dostal všetkých 510 hlasov. „Znovu sa ukázalo, že ODS si je vedomá toho, akú úlohu má v Českej republike a čo nás čaká, a že ste jasne podporili tú cestu, ktorú som vám na ďalšie roky ponúkol,“ povedal v reakcii Fiala.

Deje sa tu, že sa z peňazí našich dôchodcov, rodín, našich firiem financujú korupčníci a oligarchovia na Ukrajine a nezmyselné zabíjanie na oboch stranách.

Tomio Okamura, staronový predseda SPD

„Bojujeme o charakter nášho štátu a na to nezabúdajme. Poďme spoločne do tých bojov a tiež ich spoločne vyhrajme,“ dodal staronový predseda ODS, ktorá má podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti STEM podporu asi 14,5 percenta voličov, čo ju radí na druhé miesto za hnutie ANO expremiéra Andreja Babiša.

Do volieb v októbri 2021 išla v koalícii Spolu, ktorá získala 27,8% hlasov a jej členmi sú aj KDU-ČSL a TOP 09. Fiala je predsedom ODS od februára 2014. Tomio Okamura, ktorý bol jediným kandidátom na predsedu SPD, dostal na celoštátnej konferencii v Prahe 195 z 216 hlasov.

Vojnoví štváči, ktorí chcú Česko zatiahnuť do vojny

Okamura vo svojom prejave pred hlasovaním kritizoval nielen vládu Petra Fialu, Európsku úniu a Ukrajinu, ale aj hnutie ANO, s ktorým by chcel zostavovať budúcu vládu. Podľa Okamuru je SPD jedinou politickou stranou, ktorá bude v Európe hájiť vlastenecké záujmy Česka. „Deje sa tu, že sa z peňazí našich dôchodcov, rodín, našich firiem financujú korupčníci a oligarchovia na Ukrajine a nezmyselné zabíjanie na oboch stranách. A to všetko svorne podporujú všetky parlamentné strany vrátane hnutia ANO,“ povedal Okamura, ktorý tvrdí, že po Európe sa šíri cenzúra a obmedzovanie slobody slova a názoru, ktoré sa v Česku začalo počas „covidového fašizmu“ za vlády ANO a ČSSD a ktoré pokračuje za súčasnej vlády.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fiala o zosnulej disidentke

V tej sú podľa Okamuru „vojnoví štváči, ktorí chcú Česko zatiahnuť do vojny“. Delegátov celoštátnej konferencie SPD pozdravili dvaja bývalí prezidenti: Václav Klaus cez videoodkaz a Miloš Zeman, ktorý prišiel osobne. Delegátom povedal, že v budúcej vláde by rád videl SPD spolu s ANO. Podľa Zemana nie je Okamurovo hnutie extrémistické, ale radikálne, čo podľa neho nie je na škodu. Zároveň však stranu kritizoval za nepresadzovanie priamej voľby hajtmanov a starostov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Česku nič nové: Fiala zostáva predsedom ODS, Okamura bude aj naďalej šéfovať SPD

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: