eReport.sk
Lesný požiar v českom národnom parku je pod kontrolou. Foto: tasr/ap

V Čechách horí už 13 dní

Hasenie požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko, ktorý horí už 13. deň, sa dostáva do záverečnej fázy. Hasiči pôvodne očakávali, že oheň uhasia už dnes. Hasenie ale komplikuje počasie. Uviedol to v piatok na tlačovom brífingu generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru ČR Vladimír Vlček, informuje TASR.

Vo štvrtok sa mali špeciálne vycvičení lezci zlaniť v nedostupnom teréne pri Pravčickej bráne. Vrtuľníky však rozfúkavali ohniská, čím by sa požiar znovu mohol výrazne šíriť. Plamene sa v noci rozhoreli aj priamo nad Hřenskom, do rána sa ho podarilo uhasiť.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
  2. hasiči, záchranári. ranení

Nové skryté ohniská sa podľa Vlčka objavujú neustále. Oheň sa šíri koreňovým systémom, a preto sa dostáva aj na miesta, kde predtým nehorelo. Aktuálna plocha zásahu je 398 hektárov, uviedol šéf hasičov. Do hasiacich prác sa opäť zapoja lietadlá z Talianska, ktoré v piatok pristáli na letisku vo Vodochodoch. Vystriedajú lietadlá Air Tractor, ktoré sa po týždni vrátia do Švédska.

V Českom Švajčiarsku naďalej zostávajú aj slovenskí hasiči. V piatok ich navštívil prezident slovenského Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek spolu s Dušanom Timkom, krajským riaditeľom HaZZ v Bratislave. „Slovenskí leteckí hasiči odvádzajú skvelú prácu a ich pomoc si nesmierne vážime,“ adresovali Mikuláškovi vďaku českí hasiči.

Hasiči budú pokračovať v stratégií hasenia takzvanými vláčikmi, pri ktorej zhadzujú vodu rýchlo po sebe na rovnaké miesto. Požiar v Národnom parku České Švajčiarsko vypukol 24. júla, aktuálne na mieste zasahuje viac ako tisíc hasičov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Čechách horí už 13 dní

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti