eReport.sk
Slovenský hokejista Boris Sádecký.
Slovenský hokejista Boris Sádecký. Foto: fb/iClinic Bratislava Capitals

Už je známy termín poslednej rozlúčky s mladým hokejistom: Sádecký mal ľahký zápal srdcového svalu

Posledná rozlúčka s hokejistom Borisom Sádeckým bude v sobotu 13. novembra o 13.00 h na cintoríne Horný Šianec v Trenčíne. Na sociálnych sieťach o tom informovala n. o. Dobré srdce Borisa Sádeckého, ktorú po úmrtí 24-ročného útočníka založili jeho blízki.

Boris Sádecký skolaboval na zástavu srdca v dôsledku zápalu srdcového svalu 29. októbra v zápase IHL na ľade Dornbirnu. Následne ho previezli do nemocnice, ale 3. novembra zomrel. Jeho príbuzní založili organizáciu Dobré srdce Borisa Sádeckého, ktorej cieľ je viesť osvetu a vzdelávať o zdravotnej starostlivosti pri športe.

Dva dni po Sádeckého úmrtí spáchal viceprezident Bratislava Capitals Dušan Pašek ml. samovraždu.

Podrobnosti o úmrtí mladého hokejistu informovala jeho rodina ešte 5. novembra rovnako na sociálnej sieti “Dobré srdce Borisa Sádeckého”, ktorí priznali, že sami nepoznajú odpoveď na viaceré otázky. “Ako každá smrť mladého človeka – aj Borisova – vyvoláva mnohé otázky. Napriek tomu, že sami nepoznáme odpovede na mnohé z nich, radi by sme Vám poskytli informácie, ktoré máme,” uviedli najbližší v nedávnom statuse.

Zrútil sa na ľad a skolaboval

Ako pripomenuli, prvé vážnejšie problémy nastali v zápase s rakúskym Dornbinom a tímom Bratislava Capitals, za ktorý Boris nastupoval. “Zrútil sa na ľad a skolaboval. Pri poskytovaní prvej pomoci trvalo určitú dobu, kým sa podarilo obnoviť činnosť jeho srdca. Bol prevezený do nemocnice v Dornbirne, kde v stabilizovanom stave v umelom spánku boli vykonané prvé vyšetrenia. Nakoľko neumožnili vyvodiť jednoznačné závery, bol vrtuľníkom prevezený do nemocnice v Innsbrucku na špecializované pracovisko srdcovo-cievnej medicíny. Ďalšie vyšetrenia pokračovali a rôzne teoretické príčiny tejto nešťastnej udalosti sa postupne vylučovali,” spresnili najbližší zosnulého športovca.

Boris si myslel, že na zápas nastupuje pri sile

A čo je o dôvodoch úmrtia hokejistu aktuálne známe? “Vieme, že Boris v deň kolapsu mal ľahký zápal srdcového svalu. Taký ľahký a nevýrazný, že ani sám nevedel, že niečo s jeho srdcom nie je v poriadku. Lekári museli vykonať niekoľko opakovaných vyšetrení, aby si tým zápalom boli istí. Boris si myslel, že na zápas nastupuje pri sile a bol v dobrej psychickej pohode. Tento srdcový zápal pravdepodobne spôsobil zástavu srdca, ktoré mu počas zápasu prestalo pracovať,” vysvetlila rodina hráča bratislavského mužstva.

Lekári skonštatovali mozgovú smrť

Ako ďalej najbližší uviedli, Borisovi bola v ďalších dňoch poskytnutá špičková starostlivosť: “Nikto si netrúfol odhadnúť, ako dlho bol jeho mozog bez kyslíka a kedy bude vhodný čas prebrať ho z umelého spánku. Najhorší scenár, na ktorý sme sa báli čo i len pomyslieť sa potvrdil v stredu popoludní, keď lekári skonštatovali mozgovú smrť. Tak, ako bol neustále obklopený a podporovaný najbližšou rodinou počas posledných dní svojho najťažšieho zápasu, bol určite aj v mysliach a modlitbách mnohých z Vás. Ďakujeme za všetku prejavenú podporu.”

Úvahy na tému očkovania sú len prázdne špekulácie

Napriek tomu, že zápal srdcového svalu je jedným z vedľajších účinkov pri niektorých vakcínach proti covidu, rodina uviedla, že takáto možnosť je vylúčená. “Obracali ste sa na nás s rôznymi otázkami, a okrem otázok, čo sa vlastne stalo, to boli aj otázky na aktuálnu tému: covid-19. Môžeme potvrdiť, že lekári u Borisa covid-19 vylúčili. Zároveň všetky úvahy na tému očkovania sú len prázdne špekulácie a dovoľujeme si s pokorou požiadať aby sa nešírili. Je dôležité aby sa šírilo životné posolstvo nášho Borisa,” požiadali verejnosť najbližší.

Žiadajú financie na osvetu o zdravotnej starostlivosti

V závere statusu sa rodina zosnulého mladíka obrátila na ľudí s výzvou: “Borisa sme všetci milovali. Bol skvelý športovec a ešte lepší človek. Bol dobromyseľný, obetavý a nezištný. Zdravie bolo uňho prioritou. Počas svojho života šíril len dobro a optimizmus. Mnohí ste sa pýtali, ako môžete pomôcť. Radi by sme pokračovali v jeho odkaze, a preto veríme, že by určite podporil ideu osvety o dôležitosti starostlivosti o zdravie. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli založiť organizáciu Dobré srdce Borisa Sádeckého, ktorá bude aktívne viesť kampaň, osvetu a vzdelávať o zdravotnej starostlivosti pri športe – či už profesionálnom, alebo rekreačnom. Ak ste poznali Borisa, či už priamo alebo nepriamo, ak ste mu fandili, alebo ak si myslíte, že takáto osveta má zmysel, prosíme, podporte túto myšlienku finančným príspevkom na transparentnom účte: SK56 0900 0000 0051 8482 2916”

Zdroj: fb/dobresrdceborisasadeckeho

Zdroj: tasr

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovenský hokejista Boris Sádecký.
  2. Florian Dagoury.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Už je známy termín poslednej rozlúčky s mladým hokejistom: Sádecký mal ľahký zápal srdcového svalu

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Hokej

Tipos liga

Aktuálne v športe

Politika

Správy

Celebrity

Šport