eReport.sk
Ľubomír Jahnátek, foto: tasr

Ústavný súd rozhodol v prospech Jahnátka: Vláda jeho odvolaním z funkcie porušila exministrove práva!

 Uznesením o odvolaní Ľubomíra Jahnátka z postu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) z júna 2020 vláda SR porušila jeho základné právo na prístup k verejným funkciám a na inú právnu ochranu. Rozhodol o tom vo štvrtok Ústavný súd (ÚS) SR. Zároveň nevyhovel Jahnátkovmu návrhu na zrušenie uznesenia o jeho odvolaní. 

Jahnátek bol v minulosti ako nominant Smeru-SD ministrom hospodárstva. Do čela ÚRSO ho v júli 2017 vymenovala vláda Roberta Fica (Smer-SD), čo vtedajšia opozícia kritizovala. V júni 2020 ho z funkcie odvolal vládny kabinet pod vedením Igora Matoviča (OĽANO). Návrh na odvolanie predkladal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Jahnátek vraj nespĺňa zákonné požiadavky

Podľa materiálu Jahnátek nespĺňal zákonom stanovené požiadavky na výkon danej funkcie a došlo k porušeniu princípu nezávislosti ÚRSO v súvislosti s predložením novely zákona o regulácii sieťových odvetví poslancom NR SR Marošom Kondrótom (Smer-SD). Ten pre médiá uviedol, že novelu predkladal aj na pokyn ÚRSO.

Materiál uvádzal konflikt záujmov

Pokiaľ by bola schválená, zvýhodnila by podnik Duslo, a. s., v ktorom Jahnátek v minulosti pôsobil. Materiál uvádzal aj konflikt záujmov v súvislosti s pôsobením Jahnátkovho syna v manažmente Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, spoločného podniku ČEZ Bohunice, a. s., a Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf SNS a bývalý predseda parlamentu Andrej Danko v štúdiu eReportu.
  2. Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prejavu na klimatickom summite COP26 v Glasgowe
  3. Na ilustračnej snímke výrobná jednotka Čpavok 4 v spoločnosti Duslo a.s.
  4. Súčasný šéf ÚRSO Andrej Juris na archívnej sníme.

Bývalý šéf ÚRSO tieto dôvody v sťažnosti pred ÚS odmietol. Žiadal zrušiť príslušné uznesenie vlády a vec vrátiť na ďalšie konanie. Tretí senát ÚS mu však v tomto nevyhovel, keďže ÚRSO už má svojho predsedu – Andreja Jurisa. O finančnom zadosťučinení súd nerozhodoval, keďže oň sťažovateľ nežiadal. Vláda mu má nahradiť len trovy konania v sume zhruba 1440 eur.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ústavný súd rozhodol v prospech Jahnátka: Vláda jeho odvolaním z funkcie porušila exministrove práva!

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti