eReport.sk
Na ilustračnej snímke výrobná jednotka Čpavok 4 v spoločnosti Duslo a.s.
Na ilustračnej snímke výrobná jednotka Čpavok 4 v spoločnosti Duslo a.s. Foto: tasr

Zázrak menom Duslo Šaľa? Firma, ktorej prvýkrát v histórii hrozilo, že zastaví výrobu, dosiahla zisk!

ŠAĽA – Akciová spoločnosť Duslo Šaľa dosiahla za uplynulý rok hospodársky výsledok pred zdanením vo výške 6.050.000 eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to pokles o 5.441.000 eur. Celkové tržby boli v roku 2021 na úrovni 575.762.000 eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom narástli tržby firmy o 222.645.000 eur, čo bolo spôsobené nárastom predajných cien, ale aj vyšším objemom predaja produkcie spoločnosti, zhodnotila hospodárenie Dusla finančná riaditeľka Kvetoslava Trenčianska.  

Minuloročný objem investícií predstavoval 33.791.000 eur. Investičná činnosť v roku 2021 bola zameraná predovšetkým na  obnovovacie investície. Ku koncu roka 2021 pracovalo vo firme 1968 zamestnancov na pracoviskách v Šali, Bratislave a Strážskom.

Plyn je pre nich základnou výrobnou surovinou

Uplynulý rok hodnotí finančná riaditeľka ako nezvyčajný a zložitý, najmä druhý polrok. „Vôbec prvýkrát v histórii Dusla sme stáli pred rozhodnutím, do akej miery obmedziť alebo úplne zastaviť na neurčitý čas výrobu priemyselných hnojív. V tom čase takýmto spôsobom reagovali viacerí výrobcovia hnojív v Európe na prudký, náhly a nekontrolovaný nárast ceny zemného plynu, ktorý je aj pre nás základnou výrobnou surovinou pri výrobe čpavku,“ uviedla Trenčianska.

Situácia vraj bola vážna

Situácia bola podľa jej vyjadrenia vážna, pretože nesúlad aktuálnych cien vstupov a uzatvorených predajných kontraktov hrozil obrovskými stratami. K tomu sa pridal aj nárast cien elektrickej energie, emisných povoleniek, ale aj ostatných anorganických a organických vstupných surovín.

Napriek turbulentným mesiacom sa Duslu podarilo vzniknutú situáciu ustáť. Nemalou mierou k tomu prispelo aj rozhodnutie spred niekoľkých rokov investovať do novej, modernej a efektívnejšej výrobne čpavku.

Z najhoršieho sú zrejme von, nestabilita ostáva

Na prechodné obdobie však bola firma nútená znížiť výrobu čpavku na technologické minimum a začať prísne úsporné opatrenia vo všetkých oblastiach. Postupne sa s istým časovým posunom podarilo zvýšiť predajné ceny hnojív a technických produktov na efektívnu úroveň. Situácia okolo ceny zemného plynu, emisných povoleniek a elektrickej energie je však naďalej veľmi nestabilná.  

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Guvernér NBS Peter Kažimír.
  2. Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS)
  3. Andrej Babiš

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zázrak menom Duslo Šaľa? Firma, ktorej prvýkrát v histórii hrozilo, že zastaví výrobu, dosiahla zisk!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti