eReport.sk
Súčasný šéf ÚRSO Andrej Juris na archívnej sníme.
Súčasný šéf ÚRSO Andrej Juris na archívnej sníme. Foto: tasr

Kľúčový úrad odkazuje: Ani znižovanie poplatkov nedokáže kompenzovať zdražovanie!

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) plánuje v nasledujúcich mesiacoch kontrolovať náklady regulovaných energetických firiem, a tiež výšku ich zisku. Úrad však v pondelok upozornil, že ani znižovanie rôznych distribučných poplatkov nedokáže plne kompenzovať dosahy extrémneho nárastu trhových cien energií na svetových burzách.

„Úloha, ktorá nás čaká v najbližších týždňoch a mesiacoch, spočíva v tom, že budeme pre všetky regulované subjekty v plynárenstve, ale aj v elektroenergetike a teplárenstve prehodnocovať výšku oprávnených nákladov a primeraného zisku. To sú témy, ktoré patria ku klasickej práci regulátora – hľadať úspory a rezervy v efektívnosti,“  uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

ÚRSO pozorne sleduje aj návrhy Európskej komisie, podľa ktorých by členské štáty mali každoročne do 1. novembra vytvárať strategické zásoby plynu vo výške 80 % ročnej spotreby. „Máme za to, že v prípade elektriny zohrá na budúci rok dôležitú úlohu uzavreté memorandum so Slovenskými elektrárňami a v prípade plynu by systémovým riešením mohlo byť spojenie témy strategických zásob plynu s poskytovaním plynu najohrozenejším skupinám,“ dodal Juris.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pracovník teplárne kontroluje prístroje na turbogenerátore.
  2. Na snímke tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) SR na Bajkalskej ulici v Bratislave 17. júla 2020.
  3. Minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (SaS)

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kľúčový úrad odkazuje: Ani znižovanie poplatkov nedokáže kompenzovať zdražovanie!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti