Spojené štáty v sobotu uviedli do prevádzky vojnovú loď v austrálskom Sydney. Ide o prvý prípad, keď plavidlo amerických námorných síl vstúpilo do aktívnej služby v zahraničnom prístave, informuje tlačová agentúra Reuters.
Stalo sa tak v čase, keď títo dvaja blízki spojenci posilňujú svoje vojenské väzby v reakcii na narastajúci vplyv Číny v indo-pacifickom regióne.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Šéf rezortu obrany: Austrálčania môžu byť hrdí
USS Canberra (LCS-30), pobrežnú bojová loď triedy Independence, slávnostne uviedli do služby na austrálskej námornej základni v prístave v Sydney. Čím sa oficiálne pridala k aktívnej flotile amerického námorníctva.
Loď pomenovali po ťažkom krížniku Kráľovského austrálskeho vojnového loďstva (RAN) HMAS Canberra (D33), ktorý potopili pri podpore vylodenia americkej námornej pechoty na ostrove Guadalcanal v roku 1942.
„Austrálčania môžu byť hrdí na to, že táto loď, navrhnutá v Západnej Austrálii miestnym priemyslom a pomenovaná po HMAS Canberre, sa prvýkrát v histórii amerického námorníctva uvádza do prevádzky práve tu,“ uviedol austrálsky minister obrany Richard Marles.
Ceremoniál uprostred vojenského cvičenia
Ceremoniál sa konal uprostred vojenského cvičenia Talisman Sabre. To každé dva roky uskutočňujú Spojené štáty spolu s Austráliou.
Cvičenie sa koná na rôznych miestach Austrálie počas dvoch týždňov. Zahŕňa simulované pozemné a vzdušné boje, ako aj obojživelné vylodenie. Okrem USA a Austrálie sa na ňom tento rok zúčastňujú aj jednotky z Británie, Fidži, Francúzska, Indonézie, Japonska, Južnej Kórey, Kanady, Nemecka, Nového Zélandu, Papuy-Novej Guiney a Tongy.
V rámci projektu AUKUS sa USA a Británia dohodli, že pomôžu Austrálii získať flotilu ponoriek s jadrovým pohonom. Projekt vytvorili v roku 2021,
Zdroj: tsr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
USA po prvý raz uviedli do služby vojnovú loď v zahraničnom prístave