eReport.sk
USA posielajú vojenskú pomoc na každú stranu
Americký prezident Joe Biden. Foto: tasr/ap

USA nezbankrotujú! Biden a McCarthy sa dohodli: Dlhový strop sa zvýši!

USA nezbankrotujú! Prezident Spojených štátov Joe Biden a republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Kongresu Kevin McCarthy v noci na nedeľu dosiahli dohodu o zvýšení dlhového stropu USA. Ak by sa nedohodli, Spojeným štátom hrozilo, že by sa od 5. júna dostali do platobnej neschopnosti. Dohodu musí ešte schváliť Kongres. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

McCarthy uviedol, že s Bidenom sa dohodli na dvojročnom zvýšení dlhového stropu, ktorý by sa mal opäť navyšovať až po prezidentských voľbách v roku 2024. „Máme pred sebou ešte veľa práce, ale táto dohoda je hodná amerického národa,“ vyhlásil McCarthy. Dodal, že dohoda obsahuje „nebývalé znižovanie výdavkov a následné reformy, ktoré ľudí pozdvihnú z chudoby a urobia z nich pracujúcich“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Orgány by mali konať!
  2. Na snímke uprostred predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár počas tlačovej konferencie po sneme hnutia Sme rodina v Bratislave 13. mája 2023.
  3. Petra Krištúfková (SME RODINA)
  4. Šimečka sa pustil do Matoviča

Vyhli sa platobnej neschopnosti

Biden vyhlásil, že dohoda o rozpočte je „kompromisom, ktorý znamená, že nie všetci dostanú to, čo chcú“. Zároveň vyzval Kongres, aby dohodu čo najrýchlejšie schválil, aby sa Spojené štáty vyhli „katastrofálnej platobnej neschopnosti“.

Agentúra DPA pripomína, že Spojené štáty narazili na dlhový strop už 19. januára 2023. Dôvodom boli spory medzi republikánmi a demokratmi ohľadom výdavkov, v dôsledku čoho Kongres dlhový strop nezvýšil. Americké ministerstvo financií následne oznámilo, že začína uplatňovať mimoriadne opatrenia s cieľom zabrániť platobnej neschopnosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA nezbankrotujú! Biden a McCarthy sa dohodli: Dlhový strop sa zvýši!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php