eReport.sk
Orgány by mali konať!
Predstavitelia Progresívneho Slovenska, foto:tasr

Lenč o „nezaujímavých progresívcoch“: Ľavicovosť spojená s presadzovaním manželstva pre všetkých!

Lenč o nezaujímavých progresívcoch! Štvrtok bol plný tlačových konferencií, z ktorých niektoré zaujali viac, niektoré menej. V predvolebnej kampani budeme pravdepodobne svedkami naozaj veľké množstva takýchto dní. Zaujímavé výmeny medzi politickými stranami si všimol aj známy politológ Jozef Lenč. Ten však upozorňuje, že usporiadaním tlačovej konferencie marketingová práca politických strán nekončí. A preto svojim výstupmi vedia lídri strán ako Robert Fico (Smer-SD) a Igor Matovič (OĽANO) zaujať, zatiaľ čo Michal Šimečka a jeho Progresívne Slovensko ostali prakticky bez povšimnutia. Tlačovka PS bola podľa neho dokonca až „nezaujímavo progresívna“.

Nuda v podaní PS?

„Tlačové konferencie môžu mať rôzne podoby. Môžu byť burcujúce, môžu byť plačlivé, môžu slúžiť ako nástroj motivácie občanov, alebo môžu poslúžiť na šírenie lži. Lenže rovnako sa môžu nezrozumiteľné, obsahovo vyprázdnené, nudné ba až nezaujímavo progresívne,“ uviedol Lenč.

Politických tém je momentálne naozaj veľa. V parlamente sa preberá, teda keď politici zrovna pracujú, jedna populistická téma za druhou. Je teda k čomu sa vyjadrovať. Zatiaľ čo Smer prišiel s novými zistenia v silnej téme vraždy novinára Jána Kuciaka a OĽANO reagovalo v prvom rade na Smer, PS riešilo odliv mozgov, psychologické témy, alebo rovnosť. Všetko sú to veľmi dôležité záležitosti, ale zo strany PS sú podľa odborníka uchopené totálne nezrozumiteľne a nezaujímavo.

Nezaujímavé riešenia tém

„Progresívne Slovensko sa snažilo presvedčiť, že štyri stretnutia a stovka respondentov z radov mladých ľudí (ti na rozdiel od dôchodcov nechodia voliť) dokážu obsiahnuť príčiny odchodu mladých do zahraničia. Oblasti, na ktoré sa chcú zamerať a tým zvrátiť trend sú: vzdelanie, duševné zdravie, klimatická kríza, kvalita života a rovnosť pre všetkých. V každej z oblastí sľubuje zmeny a to napriek tomu, že zo skúseností vieme, že reformy môžu aj škodiť, riešenia nesúvisia s témou alebo si vyžadujú zmenu ústavy. Vo vzdelávaní sa má zmeniť filozofia, zvýšiť platy učiteľov, dokončiť kurikulárna reforma (tomu nerozumie asi nik) a reformovať (opäť) vysoké školy. Hoc namiesto reformy by stačilo racionalizovat financovanie škôl, zmeniť rétoriku ohľadom kvality našich škôl a napríklad využiť aktuálne dáta k tomu, ako štipendiami podporiť to, aby absolventi stredných škôl uprednostňovali štúdium na kvalitných slovenských katedrách pred štúdiom v zahraničí. Lenže toto je priveľmi zrozumiteľné a jednoduché,“ pokračuje Lenč.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prázdna rokovacia sála v Národnej rade
  2. Veronika Remišová
  3. Draxler sa obul do Denníka N
  4. Hamran je Matovičov blázon

Neznamená to, že by sa v agende PS nedali nájsť aj zaujímavé veci. Pri tej zaujímavejšej agende však vraj chýbajú konkrétne riešenia. „V rámci témy duševného zdravia, ktorú považujú za životne dôležitú tému, chcú preplácať psychoterapiu zo zdravotného poistenia, či odstrániť stigmatizáciu duševných chorôb, no toto nie sú oblasti, ktoré priamo súvisia s odchodom mladých ľudí do zahraničia. Podobne je to aj s ich ďalšou agendou klimatickej krízy. Jasne, pre budúcnosť je riešenie klimatických zmien kľúčové, no napriek tomu, že ´mladí ľudia chcú vidieť činy´, nie je to téma, ktorá zaujme. Obzvlášť, ak sa z TK nedozviete nič konkrétne. Posledná téma, ktorá je ´vlajkovou loďou´ Progresívneho Slovenska je rovnosť pre všetkých,“ konštatuje Lenč.

Ľavicovosť založená na LGBTI témach?

Pri ideologickom zadefinovaní PS ako strany sa často rozprávame o progresivizme, alebo o liberalizme. Málokto si však trúfne zadefinovať stranu na škále pravica-ľavica. Hovoriť o nich ako o ľavici v ekonomickej oblasti je tak trochu odvážne. Ich ľavicovosť vychádza tým pádom hlavne z kultúrneho programu, ktorý však ešte stále pravdepodobne väčšine Slovensko zrovna „nevonia“. Aj keď sa v ekonomickej oblasti ľavicovosť objaví, je postavená v prvom rade na kultúrnej podstate a často spojená s agendami LGBTI a rodovej rovnosti.

„V sociálnej rovine sa dokonca snažia presvedčiť, že sú ľavicoví (dokonca s nádychom etatizmu) – chcú stavať nájomné byty a štátom kontrolovať a odstraňovať rodové platové rozdiely. Lenže podstata agendy je postavená na rovnosti párov rovnakého pohlavia. Táto by mala byť štandardom v 21. storočí, lenže je pre voličov nezaujímavá. Nehovoriac o tom, že ak sa spojí s ´presadzovaním manželstva pre všetkých´, čo si vyžaduje zmenu ústavy, je aj nerealizovateľná. Obzvlášť v prípade, že ste s touto témou osamotení a pre voličov nezaujímaví,“ myslí si Lenč.

Porazí ich Fico, Pellegrini aj Matovič?

Aj napriek evidentnému rastu progresívcov a evidentnému súpereniu so Smerom-SD a Hlasom-SD sa zdá, že politológ z tejto trojice favorizuje PS najmenej. „Progresívne Slovensko v prieskumoch rastie. Blíži sa k 15tim percentám a budia dojem, že majú šancu vyhrať voľby. Avšak toto sa deje najmä v čase, keď nič nerobia. V momente, keď sa snažia zaujať, keď sa pokúšajú vstúpiť do kampane, stávajú sa nezaujímavými. V konečnom dôsledku to môže znamenať to, že ich vo voľbách vo výsledku preskočí aj Matovičovo OĽaNO++,“ dodal Lenč.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lenč o „nezaujímavých progresívcoch“: Ľavicovosť spojená s presadzovaním manželstva pre všetkých!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php