Politico prinieslo informácie nielen o turné predsedníčky EK po Spojených štátoch, ale i o tom, ako pod jej vedením funguje Európska komisia. Nie všetky veci zrejme fungujú v Európe tak, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Krajiny navyše začínajú rozdeľovať sankcie.
Mohlo by vás zaujímať
Von der Leyenová vystúpila s prejavom na Princetonskej univerzite v New Jersey. Podľa Politica, aj keď sa jej vystúpenie malo niesť „v duchu Európy,“ bolo skôr „ódou na americko-európske vzťahy.“
Podľa informácií Politico, nešlo len o zdvorilostnú frázu, ale reálny obraz toho, že ak má Amerika snahu ovplyvňovať chod vecí v Európe, Leyenová je tá, ktorá to presadí. Najmä ak ide o vojnu na Ukrajine.
Život vo veži
Viacero bruselských úradníkov i komisárov, mali pre Politico anonymne popísať to, ako fungujú veci v Komisi pod jej vedením. Leyenová má počúvať len malý okruh svojich poradcov, pričom komisári sa sťažujú, že ich o svojich rozhodnutiach ani nezvykne informovať.
Ukrajina
V novembri 2021 sa Leyenová stretáva s Bidenom v Oválnej pracovni, americký prezident ju informuje o tom, že Putin plánuje napadnúť Ukrajinu. Odvtedy sa podľa Politico, Biely dom a Brusel stali veľkými spojencami. Ian Lesser, viceprezident German Marshall Fund of the United States, uviedol, že proces sankcií proti Rusku, by nikdy nezačal bez úzkej americko-európskej spolupráce. Nie je to teda len Únia, ktorá stojí za protiruskými sankciami. Aj keď tie, sa dotýkajú najviac práve jej občanov.
V Európe silnie hlas proti sankciám
Kým pri prvých balíkoch opatrení, dávali krajiny Leyenovej „voľnú ruku,“ od šiesteho kola sankcií už krajiny nie sú také jednotné, akoby sa mohlo zdať. Tie napríklad mala Leyenová oznámiť Európskemu parlament ako hotovú vec.
Bez toho, aby o tom členovia predtým diskutovali. Bidenova administratíva pritom opakovane požadovala, aby sa Európa odstrihla od ruskej ropy do 5.decembra tohto roku. Vtedy má vstúpiť do platnosti zákaz prepravy ruskej ropy po mori. Nielen že to vyzerá ako vyhovenie želaniu Ameriky, Leyenová ide ďalej – na ruskú ropu bude od tohto dátumu zavedený cenový strop.
Pomoc Európanom?
Politico tiež prinieslo zaujímavú informáciu o tom, že dvaja komisári EK, Thierry Breton a Paolo Gentiloni, podali žiadosť o zriadenie podporného fondu, ktorý by pomohol zmierniť čoraz viac zdrvujúce následky súčasnej energetickej krízy pre Európanov. Leyenová to nateraz zamietla.
Zdroj: Politico
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ursula von der Leyenová. Koná naozaj v záujme Európy, alebo plní aj žiadosti niekoho iného?