eReport.sk
Bosna a Hercegovina patria do Únie
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: fb/vo

Orbán: Nie som žiadny Putinov trójsky kôň! EK sankciami neničí Rusko a nechráni Európu, ťaží z toho Amerika!

Sankcie Európskej únie voči Rusku netreba odvolať, ale bolo by ich potrebné prehodnotiť – záujmom Európy totiž nie je vymeniť ruskú závislosť na energiách za americkú, myslí si predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Povedal to na panelovej diskusii, ktorú v utorok v nemeckej metropole zorganizovali noviny Berliner Zeitung a konzervatívny časopis Cicero. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi
 2. Nie je zločin ako zločin?
 3. Stojí za všetkým bývalý šéf EÚ pre migráciu?
 4. Vladimír Putin a Emmanuel Macron.
 5. Je to proti demokracii!
 6. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
 7. Dotazník Zastavme Brusel Brusel nepotešil
 8. Viktor Orbán s uzbeckým prezidentom Šavkatom Mirzijojevom.
 9. Donald Trump
 10. Von der Pfizer?
 11. Zľava Viktor Orbán a Eduard Heger vo videu, ktoré zverejnil maďarský premiér na sociálnej sieti.
 12. Amerika porušuje medzinárodné právo

Podľa internetového vydania denníka Népszava Orbána v pondelok prijal nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz prvýkrát po tom, čo v decembri 2021 obsadil kreslo spolkového kancelára. Maďarský ministerský predseda na panelovej diskusii v utorok priznal, že má ťažké rokovania s Európskou komisiou, a preto musí formulovať veľmi obozretne.

To, čo Európska komisia robí vo veci sankcií, je katastrofálne,“ povedal Orbán a dodal, že nemá problém so samotnými sankciami voči Rusku, ale so spôsobom ich implementácie, pretože úplne ignorujú európske záujmy a ničia európsku ekonomiku.

„Potrebujeme nezávislosť, nie zraniteľnosť, ale teraz meníme ruskú závislosť za americkú, čo je možno politicky pohodlnejšie, pretože Američania sú na rozdiel od Rusov demokrati. Tým sa však situácia nezlepšuje.“

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán poprel tvrdenia, že by bol „trójskym koňom“ ruského prezidenta Vladimira Putina. „Stále tvrdím, že presadzujem záujmy Maďarov, a hotovo,“ zdôraznil.

Kritika Bidena

Ministerský predseda ostro kritizoval amerického prezidenta Joea Bidena za to, že zašiel priďaleko, keď v súvislosti s Putinom použil výrazy „masový vrah“ a „vojnový zločinec, ktorý musí padnúť.“ Vojnu na Ukrajine dokážu podľa Orbánových slov ukončiť iba Američania, pričom však podčiarkol, že „nádejou pre mier je Donald Trump.“

Ak by tu len bola Angela

Podľa servera mandiner.hu predseda maďarskej vlády tiež podotkol, že bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová urobila výborný krok, keď v roku 2014 v súvislosti s krízou na Kryme iniciovala rozhovory, čím problém izolovala. „To bol obrovský diplomatický výkon,“ konštatoval.

Ako dodal, počas súčasného konfliktu nikto s takouto požiadavkou neprišiel, a tak sa do vojny zapojili všetci. Orbán vyjadril presvedčenie, že ak by Merkelová bola teraz nemeckou kancelárkou, na Ukrajine by nebola vojna. Orbán sa počas terajšej návštevy Nemecka stretol s Merkelovou v nedeľu, tieto rokovania však nekomentovala ani jedna zo zúčastnených strán.

Orbán zboril Twitter

Ako poznamenalo Politico, maďarský premiér si v posledných dňoch založil účet na Twitteri. Do pár minút mal viac ako 35 000 sledujúcich. Jeho prvý twít patril práve Trumpovi. „Kde je môj skvelý priateľ Donald Trump?“ pýtal sa v ňom Orbán. Twítoval aj o nášteve Berlína, kde spomenul, že Olaf Scholz je už štvrtým kancelárom, s ktorým sa stretáva, po Kohlovi,  Schröderovi a Merkelovej.

Zdroj: tasr, Politico


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán: Nie som žiadny Putinov trójsky kôň! EK sankciami neničí Rusko a nechráni Európu, ťaží z toho Amerika!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti