eReport.sk
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina)
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: tasr

Krajniak povedal, že časť ukradnutých miliónov zachránili: Máme k dispozícii iné číslo!

Časť peňazí, ktoré štát neoprávnene vyplatil niekoľkých schránkovým firmám na pandemickej prvej pomoci, sa už podarilo zachrániť. Povedal to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Diskutoval s nezaradeným poslancom a predsedom mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim. Ten kritizuje, že nebola vyvodená osobná zodpovednosť. Politici debatovali aj o aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, vrátane možnosti povinného očkovania.

Pellegrini vyzdvihol, že štátna pomoc je pomalá, slabá a komplikovaná a pripomenul aj nedávne zistenia o neoprávnene vyplatených 24 miliónoch eur. Pýta sa, či už niekto odstavil účty firiem, ktoré takto neoprávnene čerpali pomoc, alebo či sa to skončilo len prepustením štyroch zamestnancov pezinského úradu práce.

Minister nevie, v akom štádiu sa vyšetrovanie nachádza

“Podľa mojich informácií boli odstavené účty,” povedal minister Krajniak s tým, že nešlo o krádež 24 miliónov eur, rezort má k dispozícii iné číslo, ktoré však pre vyšetrovanie nemôže konkretizovať. Prezradil však, že je to v rádoch miliónov. Na otázku, či je reálne zachrániť tieto peniaze, minister povedal, že nejaké sa už zachránili. “Ale neviem vám povedať, v akom to je štádiu. Vyšetrujú to orgány činné v trestnom konaní,” uzavrel minister s tým, že treba počkať na ukončenie vyšetrovania.

Krajniak pripomenul prípady zo zahraničia

Na margo toho ešte podotkol, že pandemická pomoc sa zneužíva aj v iných krajinách. Napríklad vo Veľkej Británii je podozrenie na krádež zhruba deviatich miliárd eur a v Nemecku bolo takýchto prípadov 15.000 len za február tohto roka. “Tým sa nevyhováram,” poznamenal.

Pellegrini chce nižšie DPH pre gastro

V diskusii sa vrátili aj k zníženiu dane z pridanej hodnoty (DPH) pre gastrosektor. Pellegrini pripomenul, že po tom Hlas-SD volá už dlhodobo a aj predkladá návrhy v parlamente, Krajniak si však myslí, že gastrosegmentu by viac pomohlo poctivejšie priznávanie tržieb, vďaka čomu by mohol dostať zo štátnej pomoci viac. “Gastrosektor dostal oveľa viac, než je jeho ekonomický výsledok za posledných desať rokov. Ale ja chápem, že má ťažkú pozíciu,” poznamenal minister. Pripomenul, že pre gastrosektor vyčlenil štát 250 miliónov eur na pandemickú pomoc, vyčerpalo sa však iba 150 miliónov eur. “Pretože, žiaľ, povedzme si to otvorene, nejaká časť ľudí, ktorí podnikajú v gastrosektore neevidovala všetky tržby, neevidovala všetkých zamestnancov, dávala im minimálnu mzdu,” poznamenal Krajniak.

Expremiér Peter Pellegrini, líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD. – Foto: tasr

Minister a poslanec spolu diskutovali aj na tému daňovo-odvodovej reformy z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).  Kým Krajniak oceňuje zvýšenú podporu rodín s deťmi, podľa Pellegriniho ide o cirkus. Opozičný poslanec však pripúšťa, že podporí akékoľvek zlepšenie pre rodiny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pavilón infektológie v starom nemocničnom areáli Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici 18. mája 2021.
  2. Milan Krajniak
  3. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
  4. Zľava Milan Krajniak a Karol Zimmer.

Obaja politici sú proti povinnému očkovaniu.  „Vybrali sme si sprísňovanie opatrení a bude aj lockdown,“ skonštatoval Krajniak. Preferoval by skoršie prijatie tvrdších opatrení, aby mohli trvať kratšie. Nevidí zmysel robiť lockdown iba pre nezaočkovaných. Podstatné je podľa neho podchytiť mobilitu.  

Pellegrini o opatreniach: Platí “mačkopes”

“O tvrdom lockdowne môžete rozmýšľať len vtedy, ak by vláda dokázala okamžite povedať všetkým postihnutým prevádzkam, nebojte sa, máme pre vás pripravenú štedrú ekonomickú pomoc,” komentoval Pellegrini. Od vlády žiada, aby ľuďom vysvetľovala dôvody opatrení a najmä ich logiku. Na margo nových opatrení povedal, že od pondelka (22. 11.) platí “mačkopes”. Ako poznamenal, neočkovaný nemôže ísť do elektra, ale môže ísť bez testu do práce.

Krajniak by povinné očkovanie nepodporil

Povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 by Krajniak nepodporil. Cestou je podľa neho osobný kontakt a trpezlivé presviedčanie ohrozených skupín. Pellegrini zopakoval, že zavedenie povinného očkovania by mohlo spôsobiť obrovské napätie, ba až nepokoje v uliciach.

Krajniak tiež uviedol, že prípadné pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej k okrúhlemu stolu o možných zmenách Ústavy SR tak, aby sa dalo skrátiť volebné obdobie parlamentom, by zástupcovia Sme rodina prijali. Na zvolanie rokovania vyzval hlavu štátu Pellegriniho Hlas-SD.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajniak povedal, že časť ukradnutých miliónov zachránili: Máme k dispozícii iné číslo!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti