eReport.sk
Zničí Leyenová Úniu?
Von der Leyenová a Zelenskyj, foto:tasr/ap

Leyenová a EK vyplatili Ukrajine druhú časť zo sľúbených 18 miliárd eur, na ktoré si Únia vzala úver


 Únia už investovala 7O miliárd eur. Európska komisia (EK) v utorok zaplatila druhú splátku vo výške 1,5 miliardy eur v rámci balíka makrofinančnej pomoci Plus pre Ukrajinu, ktorého celková hodnota je 18 miliárd eur.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Naozaj za to môže Palestína?
  2. Tu sme v Únii!
  3. Boja sa ozbrojeného konfliktu?
  4. Predsedom maďarskej vládnej strany Fidesz zostáva Viktor Orbán
  5. Pavel je skeptický

Pomoc

Prostredníctvom tohto nástroja EÚ pomáha Ukrajine pokryť jej okamžité potreby financovania stabilnou a predvídateľnou finančnou podporou v roku 2023.

V praxi to Ukrajine umožní aj naďalej vyplácať mzdy a dôchodky a udržiavať v chode základné verejné služby, ako sú nemocnice, školy či bývanie pre presídlených ľudí.

Pomoc EÚ umožní Ukrajine zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a obnoviť kritickú infraštruktúru zničenú Ruskom – energetické siete, vodné systémy, cesty a mosty.

Uspokojivý pokrok

Utorňajšia platba prichádza po tom, ako EK zistila, že Ukrajina dosiahla uspokojivý pokrok pri implementácii dohodnutých politických podmienok a splnila požiadavky na podávanie správ, ktorých cieľom je zaistiť transparentné a efektívne využívanie finančných prostriedkov.

Podľa tlačovej správy EK Ukrajina dosiahla významný pokrok v posilňovaní právneho štátu vymenovaním nového šéfa Národného úradu boja proti korupcii a zvyšuje sa aj finančná stabilita vďaka pokroku dosiahnutému pri lepšom dohľade nad bankami vo vlastníctve štátu.

Podnikanie

Komisia ocenila, že sa fungovanie ukrajinskej plynárenskej sústavy zlepší vďaka výberu dozornej rady Naftogazu a po zavedení jednoduchších požiadaviek na udeľovanie licencií a povolení sa vytvorí lepšia podnikateľská klíma.

Prvá platba vo výške troch miliárd eur v rámci tohto balíka sa uskutočnila v januári. Komisia bude postupne vyplácať svoju finančnú podporu Ukrajine vo výške 1,5 miliardy eur mesačne počas zvyšku roka 2023.

Zaplatia to Európania

Ako sme vás v minulosti informovali, Leyenová na túto štedrú pomoc donútila Úniu vziať si úver. Tieto peniaze budú obyvatelia všetkých členských štátov Únie splácať 35 rokov. Počnúc rokom 2033.

Únia už investovala 7O miliárd eur

Celkovo od začiatku vojny podpora EÚ pre Ukrajinu a Ukrajincov dosiahla približne 67 miliárd eur. Zahŕňa to finančnú, humanitárnu, núdzovú rozpočtovú a vojenskú podporu Ukrajine. Zo strany EÚ, jej členských štátov a európskych finančných inštitúcií.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová a EK vyplatili Ukrajine druhú časť zo sľúbených 18 miliárd eur, na ktoré si Únia vzala úver

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: