eReport.sk
Pavel hovorí o ukrajinskom protiútoku
Český prezident Petr Pavel, foto:tasr

Pavel: Nemecko môže opäť raz zohrať rozhodujúcu úlohu v smerovaní Európy!

Nemecko môže zohrať rozhodujúcu úlohu v novej kapitole európskych dejín, ktorá sa začala písať po invázii Ruska na Ukrajinu. Uviedol to v utorok český prezident Petr Pavel po stretnutí s nemeckou hlavou štátu Frankom-Walterom Steinmeierom, informuje spravodajkyňa TASR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Tu sme v Únii!
  2. Budeme riadiť globálne zmeny
  3. Šéf OSN je skeptický
  4. Volodymyr Zelenskyj

Píšu sa nové dejiny

Nemecko môže byť podľa Pavla jedným zo štátov, ktorý bude stáť v čele úsilia o bezpečnostné osamostatnenie Európy. Ako zdôraznil, nie mimo rámec Severoatlantickej aliancie, ale práve v posilnení európskeho piliera NATO.

Nemecko môže poskytnúť líderstvo pre ostatné krajiny aj v povojnovej obnove Ukrajiny. ČR je pripravená iniciatívu podporiť, dodal.

Súperenie

Pavel tiež upozornil, že by nebolo vhodné, aby v rámci EÚ medzi sebou začali súperiť západné krajiny so stredoeurópskymi štátmi, ktoré podľa jeho slov nadobudli vyššie sebavedomie po významnej pomoci Ukrajine.

Prezidenti spolu hovorili najmä o témach, kde sa dá vzájomná spolupráca zintenzívniť. Zhodli sa na stretávaní aspoň raz ročne, kde spoluprácu oboch krajín zhodnotia.

Nemecko

Partnerstvo Nemecka s Českom je podľa Steinmeiera úzke a naplnené dôverou. „Môžem povedať, že česko-nemecké vzťahy neboli nikdy tak dobré, ako sú momentálne,“ vyhlásil nemecký prezident.

Odlišné postoje, napríklad v oblasti klímy či energetiky, to nezmenia.

„Európa nefunguje tak, že majú všetci rovnaký názor,“ komentoval to nemecký prezident. Európu robí podľa neho cennou to, že jednotlivé štáty si dokážu k sebe nachádzať vzájomnú cestu.

Ukrajina a NATO

Steinmeier sa poďakoval Česku za to, že sa ujalo vedenia mnohonárodného bojového zoskupenia NATO na Slovensku. Ocenil tiež rozsah českej pomoci Ukrajine po invázii.

Nemecký prezident privítal Pavla vo svojom sídle na zámku Bellevue s vojenskými poctami. Český prezident predpoludním navštívi Pamätník berlínskeho múru, popoludní bude mať prednášku v Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Stretne sa aj s bývalým nemeckým prezidentom Joachimom Gauckom a na záver svojej návštevy zamieri k spolkovému kancelárovi Olafovi Scholzovi.

Zdroj: spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pavel: Nemecko môže opäť raz zohrať rozhodujúcu úlohu v smerovaní Európy!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti